Raport

Radni milionerzy?

Podobnie jak w przypadku zgromadzonych zasobów pieniężnych, i w kategorii domów kolegów radnych bije na głowę Andrzej Zalski z gminy Opatów.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Radni milionerzy?

W dzisiejszym numerze prezentujemy listę najbogatszych radnych gminnych w powiecie: swoiste powiatowe „the best of”. Czyli kto ma największą „chatę”, kto najwięcej zarobił, kto sporo odłożył. Zdecydowanie najwięcej oszczędności zadeklarował Andrzej Zalski, radny z gminy Opatów – to kwota 700 tysięcy złotych. Drugi na liście Damian Pilarz, radny gminy Krzepice, ma w deklaracji wpisane 362 tysiące złotych. Podobnie jak w przypadku zgromadzonych zasobów pieniężnych, i w kategorii domów kolegów radnych bije na głowę Andrzej Zalski z gminy Opatów. Jego dom, wedle danych z oświadczenia majątkowego, ma powierzchnię 620,5 m kw. Znacząco mniejszy, choć wciąż imponujący jest drugi na tej liście rankingowej dom Krzysztofa Krawczyka z gminy Wręczyca. Ma powierzchnię 383 m kw.

Jarosław Jędrysiak

Na początek zaznaczmy, że pod uwagę bierzemy tu tylko radnych gminnych. To osoby, dla których sprawowanie mandatu i zajmowanie się lokalną polityką to – przynajmniej teoretycznie – tylko część aktywności życiowej. Podstawą do porównań są obowiązkowo składane oświadczenia majątkowe. Odczytujemy je takimi, jakie są – jak ma je szansę zobaczyć każdy wyborca. Ktoś napisał coś niewyraźnie? Pomylił się? Nie wyjaśnił dokładnie? Jego sprawa – bierzemy te dane, które sami radni podali i podpisali.

Na czarną godzinę
Bardzo różnie radni podchodzą do podawania zgromadzonych zasobów pieniężnych: podając je co do złotówki, w zaokrągleniu lub – co bardzo częste – pisząc „nie dotyczy”. Czyli jakby na końcu roku mieli dokładnie zero złotych lub debet na koncie. Siłą rzeczy porównanie kwot dokładnych i przybliżonych nie jest całkiem precyzyjne. Ale wyniki i tak są bardzo ciekawe. Zdecydowanie najwięcej zgromadzonych środków pieniężnych w złotówkach zadeklarował Andrzej Zalski, radny z gminy Opatów – to kwota 700 tysięcy złotych. Drugi na liście Damian Pilarz, radny gminy Krzepice, ma w deklaracji wpisane 362 tysiące złotych, czyli niemal o połowę mniej od Zalskiego. Trzecie miejsce w tej konkurencji zajmuje Marcin Plaminiak z gminy Lipie z nieco ponad 243 tysiącami złotych. Tuż za „podium” – Krzysztof Krawczyk z gminy Wręczyca ze 132 tys. zł. W kategorii odłożonych walut obcych o kilka długości wyprzedza konkurencję Andrzej Zalski – z zadeklarowanymi 150 tysiącami euro i 20 tysiącami dolarów amerykańskich.

Rezydencje i włości
Domy, które posiadają radni, najczęściej mają powierzchnie nieco mniejsze lub nieco większe od 100 metrów kwadratowych. Czołówka w tej konkurencji ma jednak domy dwa i więcej razy większe. Podobnie jak w przypadku zgromadzonych zasobów pieniężnych i tu kolegów radnych bije na głowę Andrzej Zalski z gminy Opatów. Jego dom, wedle danych z oświadczenia majątkowego, ma powierzchnię 620,5 metra kwadratowego. Znacząco mniejszy, choć wciąż imponujący jest drugi na tej liście rankingowej dom Krzysztofa Krawczyka z gminy Wręczyca. Ma powierzchnię 383 metry kwadratowe. W pierwszej trójce pod względem powierzchni domów radnych gminnych jest jeszcze dom Grzegorza Kierata z gminy Przystajń – 300 metrów kwadratowych. 295 metrów, które mierzy dom Marcina Plaminiaka z gminy Lipie, to pozycja tuż za pierwszą trójką.
W kategorii gospodarstw rolnych czy też ogólniej gruntów będących w dyspozycji radnych w oświadczeniach dane podawane są w różny sposób: z wyszczególnieniem powierzchni działek dzierżawionych lub nie. Z tego powodu aby móc tu przeprowadzić porównanie, sumujemy powierzchnię gruntów posiadanych na własność i dzierżawionych. Zestawiamy więc największe powierzchnie gruntów będących w dyspozycji radnych, a niekoniecznie będących ich własnością. W tej konkurencji wygrywa Grzegorz Kierat z gminy Przystajń z 53,7 ha (większość dzierżawi). Niewiele mniejszym areałem dysponuje Zbigniew Marczak z tej samej gminy – łącznie 50 ha z niewielkim okładem (również większość dzierżawi). Pod względem powierzchni gruntów, którymi dysponuje, trzecią lokatę zajmuje w takim zestawieniu Andrzej Zalski – z nieco ponad 41,1 ha, przy czym niemal wszystko to teren dzierżawionyw gminie Krzepice i nie pod uprawy. Równe 41 ha deklaruje z kolei Leszek Biernacki z gminy Opatów.

Elita dochodów
W 2015 roku najwyższe łącznie liczone dochody (opodatkowane i diety) wśród wszystkich radnych gminnych w powiecie wykazał Andrzej Zalski z gminy Opatów – w drobnym zaokrągleniu 1 milion 97,8 tysiąca złotych. To dochody głównie z tytułu 52% udziałów w spółce. Godną kwotę dochodów za rok ubiegły wykazał też drugi w tym zastawieniu Krzysztof Krawczyk z gminy Wręczyca. 785 tysięcy złotych osiągnął głównie dzięki działalności gospodarczej w dziedzinie produkcji materiałów do budownictwa. Trzecia lokata należy się Urszuli Bugaj z gminy Kłobuck, która zadeklarowała 302,1 tysięcy złotych dochodu – głównie z działalności gospodarczej w zakresie produkcji metalowej. Czwarty Damian Pilarz z gminy Krzepice największą część z zadeklarowanych 245,9 tysięcy złotych dochodu osiągnął dzięki działalności gospodarczej polegającej na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Raport

PiS wygrywa w kłobuckim, Kiepura idzie do sejmu

Jarosław Jędrysiak22 października 2023

Barbara Jezior znów na czele zarobków skarbników!

Jarosław Jędrysiak29 sierpnia 2023

Kasprzak znów zarobiła najwięcej. Majątki sekretarzy gmin

Jarosław Jędrysiak22 sierpnia 2023

Majątki naszych parlamentarzystów

Jarosław Jędrysiak8 grudnia 2022

Nauczyciele zarabiają najwięcej. Majątki radnych z Panek

Jarosław Jędrysiak28 listopada 2022

Pan doktor najbogatszy. Majątki radnych powiatowych

Jarosław Jędrysiak17 listopada 2022