Krzepice

Uczcili zasłużonego kapłana

Odsłonięta tablica upamiętnia zasłużonego kapłana i krzepiczanina.
UM KRZEPICE
Uczcili zasłużonego kapłana

Ksiądz Zenon Raczyński urodził się w Krzepicach. W pamięci ludzkiej i na kartach historii zapisał się przede wszystkim jako pierwszy kapelan częstochowskiej Solidarności – w latach największej dziejowej roli tej masowej wówczas organizacji wolnościowej

Zasłużonego duchownego i krzepiczanina w jego rodzinnym mieście honoruje poświęcony mu skwer u zbiegu uczęszczanych ulic Mickiewicza i ks. Muznerowskiego. W niedzielę postać tę uczczono specjalnym obeliskiem. Po mszy świętej w kościele św. Jakuba przemaszerowano właśnie na skwer ks. Raczyńskiego i przy oprawie muzycznej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Krzepic dokonano tu odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej kapelanowi częstochowskiej Solidarności. To wspólne dzieło mieszkańców ziemi krzepickiej i częstochowskiego regionu NSZZ Solidarność. (jar)

Ks. Zenon Raczyński urodził się 6 lipca 1933 r. w Krzepicach. Po studiach teologicznych przyjął święcenia kapłańskie 19 stycznia 1957 r. Od 1983 r. był proboszczem parafii św. Józefa Rzemieślnika na Rakowie w Częstochowie. W połowie lat 80. rozpoczął odprawianie nabożeństw w intencji Ojczyzny, które gromadziły działaczy ówczesnej antykomunistycznej opozycji. Działał też na innych polach, m.in. zakładając stołówkę dla ubogich. Zmarł 19 stycznia 1996 r. w Częstochowie, ale pochowany został w grobowcu rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Krzepicach.

Galeria


Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzepice

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Krzepice

Nowi sołtysi

Jarosław Jędrysiak16 lipca 2024

Z myślą o strefie ekonomicznej

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Uczniowie porządkowali zabytkowy kirkut

Jarosław Jędrysiak27 czerwca 2024

W trosce o bezpieczeństwo dzieci

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2024

Woda i ścieki mocno w górę

Jarosław Jędrysiak19 czerwca 2024

Będzie przebudowa skrzyżowania na obwodnicy

Jarosław Jędrysiak14 czerwca 2024