Region

Wakacje: ile wydamy, dokąd pojedziemy?

PIXABAY.COM
Wakacje: ile wydamy, dokąd pojedziemy?

FINANSE. W tym roku co najmniej 43 proc. Polaków wyjedzie na wakacyjny wypoczynek. To o 7 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z cyklicznego badania Barometr Providenta. Polska rodzina przeznaczy na ten cel o ok. 570 zł więcej niż rok temu. Letni wyjazd będzie trwał przeciętnie 11 dni, a co trzeci wyjeżdżający spędzi go za granicą

Rozpoczął się okres intensywnego planowania wakacyjnego wypoczynku. Prawie połowa Polaków zamierza w tym roku skorzystać z uroków wakacyjnego urlopu. Na wakacyjny wypoczynek wydamy średnio 2869 zł. Osoby samotne przeznaczą na ten cel średnio 1748 zł, podczas gdy rodziny z minimum trójką dzieci wyłożą na wakacyjny wyjazd ponad 5000 zł.
– Badania pokazują zależność pomiędzy wysokością dochodów a planami wakacyjnymi. Możemy zauważyć, że wraz ze wzrostem dochodów rośnie odsetek osób, które zaplanowały już wakacje – mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska.
– Niestety, by poszaleć na wakacyjnych wyjazdach, połowa z nas wciąż musi oszczędzać. Tylko co czwarta osoba planująca wyjazdy może sfinansować je z bieżących dochodów, a niemal milion osób (840 tysięcy) zaciągnie pożyczkę na ten cel – dodaje.
Ponad połowa Polaków, którzy zamierzają sfinansować wakacyjny wyjazd z oszczędności, odkładała na ten cel średnio przez 8 miesięcy. To najczęstszy sposób finansowania wakacyjnych podróży. Sporo osób – jedna czwarta wyjeżdżających – będzie w stanie sfinansować wyjazd z bieżących zarobków. Część z nas nie zawaha się sięgnąć po pożyczkę, by zrealizować swoje marzenia o wakacyjnym wyjeździe – na ten sposób finansowania zdecyduje się 6 proc. wyjeżdżających.
Jeśli zaś chodzi o długość wypoczynku, wakacyjny wyjazd będzie trwał średnio 11 dni.
– W tym roku na urlopie spędzimy średnio jeden dzień krócej niż w ubiegłym. Tylko 3 proc. z nas planuje w te wakacje wyjazd dłuższy niż dwa tygodnie – podkreśla Anna Karasińska. – Najrzadziej i najkrócej z wakacyjnego wypoczynku będą korzystać seniorzy – ich odpoczynek potrwa średnio 9 dni. Wakacje zaplanowało w tym roku tylko 16 proc. osób po 59. roku życia – dodaje.

Pod palmę czy nad polskie morze?
Nad polskim morzem będzie wypoczywać 37 proc. Polaków, którzy zdecydują się na wakacyjny wyjazd. Wypoczynek za granicą deklaruje 31 proc. z nas, a polskie góry wybierze 16 proc. Polaków. Niewiele mniejszym zainteresowaniem cieszy się wieś – tam na wypoczynek wybiera się 14 proc. naszych rodaków. Najmniej popularne okazały się Mazury – na najdłuższy wyjazd wakacyjny wybierze się tam tylko 7 proc. z nas. Polskie góry i wieś to kierunki wybierane chętniej przez osoby, które planują na wakacyjny wyjazd wydać do 1000 zł. Prawie połowa gospodarstw domowych o dochodach powyżej 5000 zł będzie wypoczywać za granicą.
– Wakacje pod palmą stają się już niemal tak samo popularne jak wyjazdy nad polskie morze – zauważa Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska. – Wynika to z rosnącej zamożności polskiego społeczeństwa. Wyjazdy zagraniczne są zazwyczaj droższe od tych krajowych, ale coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić. Na podkreślenie zasługuje też fakt, że generalnie coraz więcej Polaków jeździ na wakacje. W tegorocznym badaniu Barometr Providenta plany wyjazdowego zadeklarowało 43 proc. Polaków, podczas gdy przed rokiem było to 36 proc. – dodaje.
Aż 85% osób uważa, że wakacyjny wypoczynek będzie dla nich wystarczający i pozwoli im nabrać siły na kolejny rok. (opr. as)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Region

Przestępcy przemycali ludzi do Niemiec

Jarosław Jędrysiak25 kwietnia 2024

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Uwaga, oszukują „na Tauron”

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024