Panki

Będzie problem ze zjazdami?

– Jak wygląda sytuacja z mostkami i wjazdami na pola na ulicy Tysiąclecia w stronę Przystajni? – pytał podczas obrad radny Andrzej Blukacz.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Będzie problem ze zjazdami?

PROBLEM. Czy po przebudowie drogi wojewódzkiej przez Panki, gdy ta w końcu nastąpi, będą problemy ze zjazdami na prywatne posesje i działki? Z dyskusji na sesji wynika, że obawy nie są wcale bezzasadne

Długą i w wielu przypadkach przegraną batalię, jaką o polikwidowane zjazdy stoczyła grupa mieszkańców wsi położonych przy drodze wojewódzkiej z Kłobucka do Wręczycy, pamięta wielu mieszkańców, a już na pewno wielu samorządowców sprawujących mandat nie tylko dla diety. Gdy na tapecie było projektowanie drogi wojewódzkiej przez Panki, także podnoszono ten temat i przestrogi płynęły na lewo i prawo. Potem sprawa nieco ucichła i wydawało się, że to pewnie znak, iż wszystko jest w porządku. Tymczasem na ostatniej sesji w Pankach odbyła się dość niepokojąca rozmowa na ten temat.

– Jak wygląda sytuacja z mostkami i wjazdami na pola na ulicy Tysiąclecia w stronę Przystajni? – pytał podczas obrad radny Andrzej Blukacz. – Czy jest możliwość zrobienia z tym czegoś? Bo mieszkańcy są tam rozgoryczeni – dodał.

Wójt w swojej wypowiedzi uspokajał.

– Z tego, co teraz rozmawialiśmy, to już na etapie wykonawstwa uda się to załatwić – mówił Bogdan Praski. – Projektant zaprojektował, jak umiał. Zakończyli projekt. Oddali do urzędu marszałkowskiego. I później trzeba będzie pilnować przy wykonawstwie, żeby to zrobili – dodał.

– Czy nie będzie sytuacji, że będą chcieli odrzucić takie propozycje, bo będą się opierać na tym, co jest w planach? – obawia się radny.

– Może być taka sytuacja – przyznał wójt Praski.

– Czyli jest szansa, że w ogóle to nie będzie zrobione? – upewniał się Blukacz.

– Może być taka sytuacja – powtórzył wójt.

Trudno te informacje uznać za pocieszające. W przypadku drogi Wręczyca– Kłobuck podczas burzliwych spotkań z mieszkańcami modyfikowano nieraz detale dotyczące zjazdów na działki. W kwestii dodawania nowych zjazdów, nieujętych w planach – odsyłano do kosztownej procedury legalizacji nowego zjazdu. Nie wiadomo, skąd wójt Praski czerpie optymizm, iż tego rodzaju sprawy uda się załatwić już podczas budowy drogi. Doświadczenia wręczyckie zdają się tu raczej podpowiadać co innego. I jeśli to „może być taka sytuacja” się potwierdzi, to znajdą się mieszkańcy nie tylko rozgoryczeni, ale – jak swego czasu w Grodzisku czy Wręczycy – wściekli na drogowców, a i na własny samorząd.

Prawdopodobnie dostrzegając takie ryzyko radny, pytał też o możliwość wpłynięcia na osoby odpowiedzialne za niegdysiejsze zlikwidowanie niektórych zjazdów na drogę wojewódzką, aby zostały one teraz odtworzone. Wójt odparł, że była nawet na ten temat rozmowa ze starostą i sugestia sięgnięcia do materiałów archiwalnych dotyczących zjazdów na działki. Bo zjazdy zniszczono około 20 lat temu.

– Ja głową muru nie przebiję, bo zwracam się w tej sprawie z pismami, to jestem zbywany, a urzędnicy zrzucają sprawę jeden na drugiego – opisywał sytuację wójt Praski. – Pisma dla mieszkańców z zarządu dróg wojewódzkich wskazywały na jedno: „zrób sobie człowieku projekt, zapłać za niego, a my ci to wtedy zrobimy” – dodał.

Podobieństw do sytuacji z trasy Wręczyca–Kłobuck jest więc wiele. Czy będzie podobna awantura podczas przebudowy drogi? (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Panki

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Panki

Wjechał w ruszającą ciężarówkę

Jarosław Jędrysiak5 lipca 2024

Droga jest gotowa

Jarosław Jędrysiak12 czerwca 2024

Trzeba oszczędzać wodę

Jarosław Jędrysiak1 czerwca 2024

Powitanie Nowego Wozu Strażackiego w OSP Panki!

Jarosław Jędrysiak27 maja 2024

Dzielnicowy sprzątał razem z uczniami

Jarosław Jędrysiak13 maja 2024

Rozbiórka poprawi widoczność

Jarosław Jędrysiak14 marca 2024