JUBILEUSZ. To jedna z najstarszych wsi w naszym regionie. W tym roku obchodzi jubileusz 800-lecia od pierwszej o niej wzmianki w źródłach historycznych. Świętowano go hucznie w czasie weekendowej imprezy na błoniach pod murami zamku
Głównym wydarzeniem jubileuszowym było tu bez wątpienia odsłonięcie efektownego, dużego pomnika upamiętniającego 800-lecie wsi. Monument z wizerunkiem trzech piastowskich książąt w płaskorzeźbie stanął przy drodze obok zamku. Ceremonii dopełnili przedstawiciele władz gminy i powiatu oraz, może przede wszystkim, przedstawiciele trzech pokoleń mieszkańców Dankowa. O przesłaniu płynącym ze spotkania książąt 8 wieków temu w Dankowie – iż warto dążyć do współpracy i porozumienia – mówiła wójt Bożena Wieloch. Obelisk został następnie poświęcony przez ks. biskupa Antoniego Długosza, który uczestniczył w obchodach jubileuszowych.
Obchodom jubileuszu towarzyszyła dwudniowa impreza plenerowa, zorganizowana z dużym rozmachem – w tym roku w miejsce dorocznego Jarmarku nad Liswartą. Zbudowana już marka imprez pod murami zamku ściągnęła do Dankowa spore grono ludzi – nawet mimo nie do końca udanej w tym roku pogody. W sobotę wśród licznych wydarzeń wyróżniał się zwłaszcza popołudniowy pokaz siłowania na rękę, z udziałem pochodzącego stąd utytułowanego zawodnika Przemysława Kilana. Oraz, oczywiście, koncert gwiazdy imprezy – Natalii Szroeder. W niedzielę przed odsłonięciem pomnika ulicami Lipia i Dankowa przeszła odświętna parada, natomiast po południu do zabawy zachęcał zespół Zbóje – góralska kapela – a wieczorem discopolowa gwiazda, zespół Veegas. Na dwa dni rozpisano tradycyjne już dla Dankowa scenki teatralne, wystawiane przez bractwo rycerskie, a osnute na motywach lokalnej historii. Poza tym imprezie towarzyszyło wiele innych atrakcji i propozycji na miłe spędzenie czasu. (jar)
Facebook
YouTube
RSS