Pozostałe artykuły

Ile kosztuje dobra wigilijna ryba?

Ile kosztuje dobra wigilijna ryba?

To pytanie zadają sobie ci, którzy nie przepadają za tą tradycyjną świąteczną rybą. Na szczęście są ryby, które mogą zastąpić karpia na wigilijnym stole. Są one smaczne, a dodatkowo mniej tłuste i mniej ościste niż karp, w związku z tym mogą je jeść także dzieci i osoby będące na diecie

Podczas świąt Bożego Narodzenia karpia można zastąpić innymi popularnymi rybami, takimi jak: pstrąg, halibut, dorsz czy sandacz. Na wigilijnym stole może znaleźć się także należąca do rodziny karpiowatych tołpyga. Większość z tych ryb jest chuda i charakteryzuje się małą liczbą ości, w związku z tym mogą ich skosztować dzieci i osoby będące na diecie. Po niektóre z nich bez obaw mogą sięgać także kobiety w ciąży. Mięso pstrąga jest delikatne w smaku, miękkie, mało ościste i średnio tłuste (2,1 g tłuszczu/ 100 g). Mimo to mogą po niego sięgać osoby będące na diecie, ponieważ 100 g pstrąga to tylko 97 kcal.

Pstrąg jest bogatym źródłem białka (19,2 g/100 g), pierwiastków mineralnych (sód, wapń, potas, fosfor, magnez), a także witamin: A i D oraz tych z grupy B. Co najważniejsze, pstrąg, spośród wszystkich ryb słodkowodnych, zawiera najwięcej kwasów omega-3. Z tego powodu jest polecany kobietom w ciąży. Warto wiedzieć, że pstrąg strumieniowy charakteryzuje się największą zawartością białka (średnio 18,9%) spośród wszystkich ryb hodowlanych.

Halibut to jedna z ryb, która zawiera najwięcej kwasów omega- 3 (0,62g/100 g; dzienna dawka to 1 g). Halibut jest także bogatym źródłem białka (20.1 g/100 g) oraz witaminy A (29 μg/100g) i D (4,5 μg/100g). Mięso halibuta jest średnio tłuste (1,9 g tłuszczu/100 g) i delikatne w smaku, a dodatkowo zawiera mało ości. Jego wartość energetyczna to 98 kcal/100 g. Halibut jest jedną z droższych ryb. Cena za kg tuszy lub filetów to nawet ok. 60 zł.

Dorsz jest jedną z najmniej kalorycznych ryb (78 kcal i 0,7 g tłuszczu/ 100 g). W związku z tym jest bezpieczny dla osób będących na diecie. Mięso dorsza jest neutralne w smaku i zawiera mało ości. Dorsz charakteryzuje się dużą zawartością białka (17,7 g/100 g), jodu, selenu, magnezu oraz witaminy B12, a także kwasów omega-3, dlatego bez obaw mogą go jeść kobiety w ciąży. Warto wiedzieć, że dorsz z Pacyfi ku ma dwa razy więcej kwasów omega-3 niż ten atlantycki.

Sandacz to jedna z najbardziej cenionych słodkowodnych ryb. Posiada białe, chude (0,7 g/100 g) mięso, z niewielką liczną ości, o bardzo delikatnym smaku, bez charakterystycznego dla wielu słodkowodnych ryb posmaku mułu. Sandacz zawiera dużo żelaza oraz witaminy A i tych z grupy B, a także białka (19,2 g/100 g) Wartość energetyczna sandacza to 84 kcal/100 g.

Tołpyga to ryba z rodziny karpiowatych. Jest jednak smaczniejsza od karpia, ponieważ posiada delikatne i kremowe w smaku mięso. Niestety, podobnie jak karp, ma dużo drobnych ości. Tołpyga jest jedną z kaloryczniejszych ryb: ok. 130 kcal. Dzięki temu, że jest tłusta (9 g tłuszczu/100 g), jest bogata w dobroczynne wielonienasycone niezbędne kwasy tłuszczowe (WNNKT). Jest także bogatym źródłem białka (ok. 11 g/100 g). Tołpyga ma lekko błotnisty zapach. Aby się go pozbyć, należy sprawioną rybę namoczyć na 3-4 godz. w bardzo słonej zimnej wodzie, w wodzie z octem lub w soku z kiszonych ogórków. (oprac. poradnikzdrowie.pl)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pozostałe artykuły

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Pozostałe artykuły

Jak zarządzać energią w budynkach wielorodzinnych?

Redakcja17 czerwca 2024

Magazyny energii – czy rzeczywiście warto w nie inwestować?

Ewa Chojnacka18 grudnia 2023

Sezon smogowy w pełni

Ewa Chojnacka11 grudnia 2023

Operat szacunkowy a rynek nieruchomości: Jak trendy rynkowe wpływają na wyceny?

Redakcja6 października 2023

TAURON napędza Hokej Ligę i Polską Ligę Hokeja Kobiet

Redakcja1 września 2023

Startuje nowa kampania edukacyjna Fundacji Enea

Redakcja25 sierpnia 2023