Najchętniej zadłużamy się na konsumpcję, choć to kredyt na mieszkanie daje największe perspektywy zysku. Jakie jeszcze kredyty są obarczone niskim ryzykiem?
Z kolejnych badań wynika, że Polacy najchętniej zaciągają pożyczki na wakacje, sprzęty AGD i RTV czy drobne przyjemności. Tymczasem specjaliści twierdzą, że to takich kredytów powinniśmy się najbardziej wystrzegać. Szczególnie ostrożnie należy podchodzić do kredytów na wydatki cykliczne. Do takich należą urlopy czy sprzęt AGD i RTV. Jeśli zadłużymy się na wakacje z zamiarem spłacania pożyczki przez najbliższe trzy lata, przez ten czas raczej trzeba zapomnieć o kolejnym urlopie.
Jeśli natomiast chcielibyśmy szybciej wyjechać, będziemy musieli nie tylko spłacać raty, ale też oszczędzać na kolejną wycieczkę lub wziąć kolejne zobowiązanie. Podobnie z nowym laptopem czy pralką. Żywotność takiego sprzętu to zwykle kilka lat. Jeśli są na kredyt, byłoby dobrze, gdyby udało się go spłacić, zanim sprzęt się popsuje i trzeba będzie kupić nowy. Najlepiej jednak takie wydatki finansować z oszczędności, a kredyty pozostawić sobie na większe cele.
Kredyt na samochód
Za nieco bardziej sensowną inwestycję na kredyt eksperci rynku finansowego uważają samochód. Po kilku latach, gdy przyjdzie do jego wymiany, często można go sprzedać, odzyskując część wartości. Jeśli dodatkowo będzie ubezpieczony, to nawet w razie kraksy właściciel dostanie odszkodowanie. Kupno samochodu, który po kilku latach będzie wart dużą część pierwotnej ceny, wymaga jednak pewnej wiedzy. Dodatkowo trzeba o niego dbać. Raczej nie jest to rozwiązanie dla osób, które planują przejechać nim setki tysięcy kilometrów. Podobne ryzyko wiąże się z zadłużaniem się na rozwój.
Taka pożyczka uważana jest za sposób na szybkie podniesienie swojej wartości na rynku pracy. Dzięki kursowi komputerowemu czy studiom podyplomowym mamy szansę zarabiać więcej, więc spłata kredytu nie powinna przysparzać trudności. Tu jednak trzeba wykazać się realizmem i dobrze planować. Warto sprawdzić, jakie są wskaźniki zatrudnienia po wybranym kierunku studiów lub kursie. Jeśli szkolenie ma pomóc zmienić ścieżkę kariery, ale niekoniecznie zwiększyć zarobki, lepiej zadłużać się ostrożnie i tylko na tyle, ile jesteśmy w stanie spłacać z obecnej pensji. Podobne zastrzeżenie dotyczy pożyczek na rozwój działalności gospodarczej.
Hipoteka może się opłacić
Za najlepszą inwestycję uważa się kredyt na mieszkanie lub dom. Przede wszystkim kredyt hipoteczny jest zwykle oferowany na lepszych warunkach, niż zwykłe pożyczki – sprawdź oprocentowanie w internetowym kalkulatorze hipoteki. Niskie oprocentowanie sprawia, że kredyt na mieszkanie naprawdę się opłaca.
– Różnica w stosunku do większości kredytów i pożyczek polega na tym, że pożyczonych pieniędzy “nie przejadamy”, lecz przeznaczamy je na zakup składnika majątku, którego wartość w czasie ma szansę rosnąć. – pisze na swoim blogu Finanse Bardzo Osobiste doradca Marcin Iwuć. Od razu jednak dodaje, że to, czy cena mieszkania z czasem faktycznie wzrośnie, zależne jest od wielu czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. I tak mieszkanie w centrum miasta raczej podrożeje, jednak już z ewentualną sprzedażą domu na wsi można mieć problemy.
Mimo wszystko osoby, które nie mają jeszcze własnego mieszkania i wynajmują, powinny rozważyć wzięcie kredytu na mieszkanie. W przypadku rat o wysokości takiej samej lub mniejszej, jak czynsz dotychczasowego najmu, nic nie tracą, a w perspektywie kilkunastu czy kilkudziesięciu lat będą miały własną nieruchomość do zamieszkania lub na sprzedaż. Wzięcie kredytu na mieszkanie może też opłacić się w przypadku nieruchomości na wynajem. W takim wypadku przed zaciągnięciem kredytu na mieszkanie trzeba jednak wziąć już pod uwagę więcej czynników, by prawidłowo oszacować ewentualne zyski.
Facebook
YouTube
RSS