WYCIECZKA. Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego, zorganizowała kolejny wyjazd studyjny, podczas którego gościła w Brukseli uczniów, wolontariuszy, nauczycieli, działaczy samorządowych i osoby, które na co dzień troszczą się o swoje małe ojczyzny. Nie zabrakło wśród nich przedstawicielki powiatu kłobuckiego
Liczną grupę uczestników wyjazdu studyjnego stanowiła młodzież śląskich szkół i laureaci konkursów, nad którymi Jadwiga Wiśniewska objęła honorowy patronat. Dlatego wśród uczestników znaleźli się młodzi ludzie z całego województwa śląskiego, m.in. z Częstochowy, Mysłowic, Żywca, Pszczyny, Pawłowic, Milówki, Jeleśni. Zaproszenie europoseł przyjęli także wolontariusze, w tym Franciszek Strzelczyk, mieszkaniec Lublińca, który wraz z Hubertem Migałą i Magdaleną Świerczek aktywnie włączyli się w przygotowanie 2. Festiwalu Życia, zorganizowanego w lipcu w Kokotku przez Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA. Nie mogło zabraknąć również nauczycieli, którzy jak podkreśliła Europoseł Jadwiga Wiśniewska, są dla swoich uczniów przewodnikami i mistrzami. Wśród zaproszonych pedagogów znalazła się także Halina Nowak, nauczyciel Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. M. Konopnickiej w Łobodnie.
– W wolnym czasie jestem wolontariuszem, chcę pomagać innym, być jak najbliżej potrzebujących, by dawać im radość i wsparcie w trudnych chwilach. Wizyta w Brukseli to dla mnie duże wyróżnienie. Cieszę się, że mogłem zwiedzić to piękne miasto, ale także zobaczyć od środka Parlament Europejski. Wiem, że pani europoseł organizuje miesięczne staże dla studentów, więc mam nadzieję, że uda mi się wrócić tutaj na nieco dłużej i spróbować swoich sił w zupełnie nowej roli – tak o wyjeździe mówił Franciszek Strzelczyk, jeden z wolontariuszy Festiwalu Życia w Kokotku.
Wyjazd studyjny do Brukseli był spotkaniem kilku pokoleń, bowiem oprócz młodzieży w PE gościły także osoby, które od lat angażują się w pracę na rzecz innych, takie jak Danuta Skalska, redaktorka audycji „Lwowska Fala” w Polskim Radiu Katowice, działaczka samorządowa i społeczna, organizatorka Światowych Zjazdów Kresowian na Jasnej Górze oraz spotkań z przedstawicielami środowisk kresowych z kraju i zagranicy. W wyjeździe wzięli udział także członkowie klubu „Gazety Polskiej” w Tychach, przedstawicielki kół gospodyń wiejskich oraz zwycięzcy biegu „Z kopyta” w Gniazdowie, w tym jego najstarszy uczestnik, laureat III miejsca – Kazimierz Nocuń z Borowna.
Podczas wyjazdu uczestnicy zobaczyli najważniejsze miejsca i zabytki Brukseli, takie jak historyczne centrum Grand Place wraz z najbardziej rozpoznawalną belgijską fontanną, Manneken Pis, i monumentalnym gotyckim ratuszem, wzgórze Mon des Arts, skąd roztacza się piękna panorama miasta, Atomium, parlament belgijski, a także Pałac Królewski. Był to już ósmy wyjazd studyjny zorganizowany przez Jadwigę Wiśniewską. Dotychczas w Brukseli i Strasburgu gościła blisko 440 mieszkańców województwa śląskiego. (oprac. red.)
Facebook
YouTube
RSS