SĄDY. „Sędziowie Sądu Okręgowego w Częstochowie, którzy orzekają w najpoważniejszych sprawach dotyczących m.in. mieszkańców powiatu kłobuckiego, poparli apele korporacji prawniczych i organizacji pozarządowych przeciwstawiające się działaniom władzy ustawodawczej i wykonawczej godzących w konstytucyjną zasadę niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Stwierdzamy, że dotychczas przeprowadzone zmiany w żaden sposób nie zmierzają do poprawy funkcjonowania sądów, a jedynie dotyczą podporządkowania sądów i sędziów władzy politycznej” – czytamy w podjętej przez nich uchwale
Zebranie sędziów Sądu Okręgowego w Częstochowie, którzy orzekają w najpoważniejszych sprawach dotyczących m.in. mieszkańców powiatu kłobuckiego, odbyło się 5 listopada. Do udziału w zebraniu uprawnionych było 44 sędziów, zgodnie z listą obecności wzięło w nim udział 33. W głosowaniu tajnym wypełniono ankiety przygotowane przez Forum Współpracy Sędziów. Wydano 33 ankiety, z których oddano komisji skrutacyjnej 32.
Na pytanie „Czy uważa Pan/ Pani, że aktualnie funkcjonująca Krajowa Rada Sądownicza należycie wykonuje swoje zadania określone w artykule 186 ust1 Konstytucji RP”, udzielono odpowiedzi dwóch odpowiedzi „tak”, 26 odpowiedzi „nie” oraz 4 odpowiedzi „nie mam zdania”. Na pytanie „Czy uważa Pan/Pani, że sędziowie członkowie Krajowej Rady Sądownictwa powinni podać się do dymisji”, udzielono 25 odpowiedzi „tak” oraz 7 „nie mam zdania”; nie było odpowiedzi „nie”.
Sędziowie podjęli również uchwałę. „Zebranie Sędziów Sądu Okręgowego w Częstochowie, mając na uwadze dobro wszystkich obywateli, wyrażające się w poszanowaniu konstytucyjnego trójpodziału władzy i wolnym od wpływów politycznych systemie sądownictwa, popiera apele organów samorządów sędziowskich, stowarzyszeń sędziowskich, korporacji prawniczych i organizacji samorządowych przeciwstawiające się działaniom władzy ustawodawczej i wykonawczej godzących w konstytucyjną zasadę niezależności sądów i niezawisłości sędziów” – czytamy w uchwale.
W dalszej części czytamy:
„Uznajemy za niedopuszczalne nierespektowanie orzeczeń sądowych, jak i sprzeciwiamy się wszelkim próbom i przejawom zastraszania i szykanowania sędziów, zarówno ze względu na wydawane orzeczenia sądowe, jak i na podejmowane przez nich działania na rzecz obrony niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej. Stwierdzamy, że dotychczas przeprowadzone zmiany w żaden sposób nie zmierzają do poprawy funkcjonowania sądów, a jedynie dotyczą podporządkowania sądów i sędziów władzy politycznej”. (oprac. as)
Facebook
YouTube
RSS