Kłobuck, region

ZUS kontrolował lewe zwolnienia

Jak pokazały kontrole, skala nadużyć w zakresie zwolnień lekarskich jest spora.
ZUS kontrolował lewe zwolnienia

ZUS. W województwie śląskim Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził kilkadziesiąt tysięcy kontroli zwolnień lekarskich. Sprawdzano prawidłowość orzekania niezdolności do pracy oraz to, co na zwolnieniach robią przebywający na nich pracownicy. Kontrolowano także w naszym regionie i powiecie

W ciągu ubiegłego roku w naszym województwie ZUS przeprowadził 16 tys. kontroli sposobu wykorzystywania zwolnień lekarskich przez pracowników oraz aż 52,5 tys. kontroli zasadności wystawienia takich zwolnień przez lekarzy. Jakie są wyniki?

Sporo nieprawidłowości
W 1002 przypadkach na terenie całego województwa stwierdzono, że osoby, którym wystawiono zwolnienia lekarskie, są jednak zdolne do pracy. Kontrolę zasadności stwierdzania czasowej niezdolności do pracy prowadzili w tym zakresie lekarze orzecznicy ze śląskich oddziałów ZUS. Skutkiem stwierdzenia nieprawidłowości stało się wstrzymanie zasiłków na ogólną kwotę 383 tys. zł.
Jeszcze większą liczbę nieprawidłowości stwierdzono podczas kontrolowania tego, co pracownicy na L4 robią w czasie, gdy powinni się kurować wedle zaleceń lekarskich. W przypadku aż 3511 osób uznano, że zasady korzystania ze zwolnienia lekarskiego nie były przestrzegane. Osobom tym odebrano prawo do zasiłku. ZUS odzyskał w ten sposób w całym województwie śląskim kwotę 4,09 mln zł.

Co u nas?
Próbowaliśmy ustalić, jakie dokładnie wyniki dała kontrola ZUS na terenie naszego powiatu. W kłobuckim inspektoracie dowiedzieliśmy się, że nasza lokalna placówka nie zajmuje się zagadnieniami, które objęte były kontrolą, bo te prowadzone są dla całego regionu przez częstochowski oddział ZUS. Pytaliśmy i tam. Drogą od telefonu do telefonu dotarliśmy w końcu do numeru osoby odpowiadającej w tej placówce za kontakt z mediami. Ale i pod tym numerem nie udzielono nam odpowiedzi na pytanie, ile osób skontrolowano w samym tylko powiecie kłobuckim i w ilu przypadkach stwierdzono nieprawidłowości. Z pytaniami odesłano nas do wojewódzkiego rzecznika ZUS.
Tą drogą poszukiwaliśmy informacji niezależnie od telefonowania do naszych lokalnych ZUS-ów. Odpowiedź, którą otrzymaliśmy, trudno uznać za satysfakcjonującą – choć powody są zrozumiałe.
– Nie posiadamy takich danych w odniesieniu do konkretnych powiatów. Kontrole były prowadzone w ramach oddziałów ZUS i tylko w takiej skali możemy podać informacje. W państwa przypadku będą to dane dla oddziału częstochowskiego – informuje Beata Kopczyńska, rzeczniczka instytucji na województwo śląskim.
Cóż więc stwierdzono w wyniku kontroli w całym naszym regionie? Częstochowski oddział ZUS obok powiatu kłobuckiego ma też pod sobą Częstochowę i powiaty ziemskie: częstochowski, lubliniecki i myszkowski. Na tym obszarze skontrolowano zasadność wydania 6382 zwolnień lekarskich. Lekarze orzecznicy uznali, że 365 z nich wystawiono osobom faktycznie zdolnym do pracy. ZUS odzyskał w efekcie ponad 112 tys. z tytułu cofniętych zasiłków. Warto zauważyć, że choć na terenie obsługiwanym przez częstochowski ZUS skontrolowano o kilkadziesiąt procent mniej zwolnień niż w przypadku większości innych oddziałów na terenie śląskiego, to właśnie w naszym najbliższym regionie liczba nieprawidłowości – nazwijmy je w uproszczeniu „lewymi zwolnieniami” – była największa w województwie.
Częstochowski oddział sprawdził 2910 osób przebywających na L4. Aż 863 z nich pozbawiono prawa do zasiłku. To znaczy, że w naszym bliskim regionie aż niemal co trzeci pracownik na chorobowym podejmował aktywności, do których nie miał prawa – skoro orzeczono u niego czasową niezdolność do pracy.

Czego nie wolno na chorobowym?
Podczas wystawiania zaświadczenia podaje się lekarzowi adres, pod którym faktycznie będziemy przebywać. A co, jeśli spotka nas konieczność zmiany tego miejsca?
– Jeśli podczas leczenia zaistnieją przesłanki do zmiany miejsca pobytu, np. wymaga tego nasz stan zdrowia i potrzebujemy opieki rodziny, oczywiście możemy to zrobić bez względu na wskazania lekarskie. Ale musimy o tym fakcie jak najszybciej powiadomić płatnika naszego zasiłku – informuje Kopczyńska.
Jeśli na zwolnieniu mamy wpisaną we wskazaniach cyfrę „1”, musimy bezwarunkowo przebywać w domu. – Jedynym usprawiedliwieniem naszej nieobecności może być wizyta u lekarza, pobyt w szpitalu czy wizyta w aptece – wyjaśnia rzeczniczka ZUS.
Wpisana na zwolnieniu cyfra „2” pozwala nam na wyjście na spacer czy na krótkie zakupy do sklepu. Natomiast niedopuszczalne jest w tym czasie np. remontowanie domu, jakakolwiek praca zarobkowa czy wyjazd na wycieczkę lub wczasy.
– W przypadku wykrycia nieuczciwości pracownika jego pracodawca jest upoważniony do odebrania mu prawa do zasiłku, a nawet do zwolnienia dyscyplinarnego. Musimy pamiętać, że przebywanie na zwolnieniu lekarskim w związku z chorobą to nie tylko same prawa. To również obowiązki, których musimy przestrzegać – podsumowuje Kopczyńska.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck, region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck, region

Puchar Sprintu Night&Lights w Gliwicach

Marcin Syguda9 listopada 2021

21. edycja konkursu „Jurajski Produkt Roku”

Marcin Syguda6 listopada 2021

Kłobuck nadal poza setką obwodnic

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2021

LETNIE INWESTYCJE W GMINIE KŁOBUCK

Ewa Chojnacka17 lipca 2020

GMINA KŁOBUCK KUPUJE KOLEJNĄ PARTIĘ MASECZEK DLA MIESZKAŃCÓW

Ewa Chojnacka15 kwietnia 2020

Kierowca wrócił z Włoch. Trafił na Tysiąclecie. Koronawirus?

Jarosław Jędrysiak26 lutego 2020