Polityka

Kiepura będzie jedynką PSL?

Giżynski powalczy z Leszczyna. Natomiast nie wiadomo jeszcze, czy PSL postawi w końcu na Kiepurę, czy znów obstawi na czele listy jakieś zgrane karty.
Kiepura będzie jedynką PSL?

WYBORY. Ugrupowania polityczne powoli odsłaniają swe wyborcze karty. Już dawno zrobił to PiS, teraz PO, a wkrótce zrobi to PSL. Swoich kandydatów wskażą też inne partie polityczne. Co już wiemy? Propozycje kandydowania do parlamentu otrzymał również Jerzy Zakrzewski, obecny burmistrz Kłobucka. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, propozycja nadeszła od Platformy Obywatelskiej

Do wyborów jeszcze dość daleko, ale w Polsce od lat żyjemy trochę tak, jakby każdego dnia trwała kampania wyborcza. Od kilku tygodni znane są już jedynki list PiS-u w poszczególnych okręgach wyborczych. W naszym, częstochowskim, listę partii rządzącej otworzy Szymon Giżyńki, wieloletni poseł, dziś sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa, dawniej – ostatni wojewoda częstochowski. Co do dalszych miejsc na listach partii, jeszcze w ostatnich dniach informowano, że zostaną one podane do publicznej wiadomości wraz z chwilą ogłoszenia przez prezydenta terminu wyborów. Na naszym terenie już od dłuższego czasu można się jednak zetknąć z informacją, że PiS wystawi też na dalszym miejscu listy kandydata z powiatu kłobuckiego – i ma to być jeden z rozpoznawalnych samorządowców, mających doświadczenie w pełnieniu także eksponowanych funkcji w samorządzie. Zobaczymy zapewne niedługo, czy to się potwierdzi.
Od tego tygodnia znamy już też konkurencję dla Giżyńskiego w walce o najlepszy wynik w okręgu częstochowskim. Druga w sondażach PO – czy też ściślej Koalicja Obywatelska – miała zawsze w poprzednich wyborach znaczące poparcie w Częstochowie, stąd też szanse na dobry wynik jej listy w jesiennych wyborach. Na czele tej listy znajdzie się posłanka Izabela Leszczyna, dawniejsza sekretarz stanu w ministerstwie fi nansów. Trójką na tej liście jest dość rozpoznawalna w Kłobucku obecna radna sejmiku Marta Salwierak.
Z punktu widzenia powiatu kłobuckiego na pewno istotne jest też to, kogo wystawi startujący już poza koalicją z czasu eurowyborów PSL. Wtedy mieliśmy na liście reprezentanta PSL i naszego powiatu w osobie starosty Henryka Kiepury. Dziś PSL jeszcze list nie ogłosiło. Pytamy więc wprost czołowego polityka powiatu.
– Jestem brany pod uwagę przez prezesa Kosiniaka-Kamysza jako jeden z kandydatów w nadchodzących wyborach – mówi nam starosta. Pytamy wprost: czy starosta będzie jedynką listy PSL w regionie częstochowskim?
– Decyzja zapadnie kolegialnie. Na pewno jestem jednym z kandydatów do tego miejsca na liście – zdradza nam Henryk Kiepura.
Sondaże dla stronnictwa nie są jednak na tyle dobre, by liczyć w tych wyborach na jakąś większą liczbę mandatów z jednego okręgu. Jedynka może być „biorąca”, więc zapewne niejeden działacz chciałby zająć to miejsce na liście. Podczas eurowyborów Kosiniak-Kamysz czynnie wspierał Kiepurę także w naszym powiecie. Podczas ogłaszania wyników wyborów nasz starosta stał w ścisłym gronie polityków zawiązanej wtedy koalicji. Czy w końcu PSL postawi go na „biorącej” jedynce? Zobaczymy wkrótce.
Propozycję kandydowania do parlamentu otrzymał również Jerzy Zakrzewski, obecny burmistrz Kłobucka. Jak udało nam się nieofi cjalnie dowiedzieć, propozycja nadeszła od Platformy Obywatelskiej.
– Nie wybieram się do sejmu – deklaruje Zakrzewski. – Mieszkańcy obdarzyli mnie kredytem zaufania na stanowisku burmistrza i zamierzam pracować przez najbliższe 4 lata na rzecz tej gminy i miasta. Mamy sporo do zrobienia – dodaje.
W Częstochowie dość silna – jak na średnią krajową – jest też zawsze lewica. Jeśli współpracujące ugrupowania wskażą mocnych kandydatów, mają szansę powalczyć w naszym okręgu o cenne głosy budujące ogólnopolski wynik tego komitetu. Na razie nie do końca jasne są decyzje, jakie podjęte zostaną w ugrupowaniu Kukiz’ 15. W mediach często pojawia się poseł ugrupowania z Częstochowy, Tomasz Jaskóła. Byłoby marnowaniem zgromadzonego kapitału politycznego niepostawienie na taką postać. Ale i tu na konkrety musimy jeszcze poczekać. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polityka

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Polityka

Na czele CBA już nie nasz krajan

Jarosław Jędrysiak13 stycznia 2024

W powiecie – Duda, w Kłobucku – Trzaskowski

Jarosław Jędrysiak13 lipca 2020

A gdyby wybory odbyły się normalnie?

Adam Świerczyński4 maja 2020

„Skubanie samorządów”

Jarosław Jędrysiak26 grudnia 2019

Sądel już nie kieruje lubelskimi lasami

Jarosław Jędrysiak19 lutego 2019

Kto idzie po wójta i burmistrza

Jarosław Jędrysiak22 lipca 2018