Polityka

„Skubanie samorządów”

Zmniejszenie wpływów budżetowych zmusza władze lokalne do rezygnacji z wielu zaplanowanych inwestycji.
„Skubanie samorządów”

SAMORZĄD. W komentarzu Business Centre Club zdecydowanie ostro podsumowano działania władz centralnych, które mają fatalny wpływ na finanse i możliwości samorządów lokalnych

Tydzień temu pisaliśmy o apelach samorządów dotyczących m.in. finansowania oświaty i wzrostu wydatków z lokalnych budżetów w konsekwencji decyzji podejmowanych na szczeblu rządowym. Komentarz w sprawie obecnej sytuacji w samorządach przygotował też prestiżowy Business Centre Club. Nazwano ją dosadnie: „skubaniem samorządów”.
Jak czytamy w komentarzu eksperckim, samorząd terytorialny to nie tylko władze lokalne od gminy po województwo. To przede wszystkim mieszkańcy poszczególnych terytoriów, który są – jak to ujęto – „brutalnie podskubywani przez władze centralne, które nie są przyjacielem tych wspólnot”. Komentarz formułuje też przypuszczenie na temat źródła takiego zjawiska: ma nim być wiara władz centralnych „w swoją mądrość i nieomylność”. Gdy tymczasem niedoceniany jest właściwy osąd sytuacji, jaki posiadają przedstawiciele władz lokalnych.
Wśród konkretnych zjawisk negatywnie wpływających na samorządy BCC wskazuje kwestie podatkowe – jak czytamy, „mamy do czynienia z wielomiliardowym uderzeniem w samorząd terytorialny wskutek m.in. obniżenia stawki PIT z 18 do 17 procent, likwidacji OFE, przerzucenia kosztów likwidacji gimnazjów na budżety samorządowe, lawinowego zadłużania szpitali spowodowanego wzrostem kosztów ich funkcjonowania (energia, płaca minimalna, odpady)”. Konsekwencje są natomiast przykre dla władz lokalnych – pojawia się konieczność „rezygnacji z wielu zaplanowanych inwestycji (żłobki, przedszkola, drogi, kanalizacja, walka ze smogiem, gospodarka śmieciami) tak potrzebnych ludziom”.
W związku z powyższym BCC uważa za godną wsparcia inicjatywę ustawodawczą, która ma na celu „rekompensatę utraconych pieniędzy, nie wskutek niegospodarności władz samorządowych, lecz wskutek decyzji władz centralnych (rząd, większość parlamentarna, prezydent). W komentarzu wyraża się też przekonanie, że odpowiedni bieg nada projektowi senat.
Komentarz odnotowujemy jako tematycznie powiązany z naszym wspomnianym wcześniej artykułem. Jego treść pozostawiamy do oceny naszym czytelnikom.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polityka

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Polityka

Na czele CBA już nie nasz krajan

Jarosław Jędrysiak13 stycznia 2024

W powiecie – Duda, w Kłobucku – Trzaskowski

Jarosław Jędrysiak13 lipca 2020

A gdyby wybory odbyły się normalnie?

Adam Świerczyński4 maja 2020

Kiepura będzie jedynką PSL?

Ewa Chojnacka3 sierpnia 2019

Sądel już nie kieruje lubelskimi lasami

Jarosław Jędrysiak19 lutego 2019

Kto idzie po wójta i burmistrza

Jarosław Jędrysiak22 lipca 2018