ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich w pierwszych trzech kwartałach tego roku. W województwie śląskim zakwestionował chorobowe u ponad 3,6 tysiąca osób na kwotę przekraczającą 3,2 mln zł
Czym ludzie zajmują się na lewych zwolnieniach? Podczas tegorocznych kontroli ZUS odkrył różne przypadki. Ktoś wziął w pracy chorobowe, by pracować… u konkurencji swego pracodawcy. Ktoś inny prowadził w tym czasie kurs tańca. Ktoś jeszcze, korzystający ze zwolnienia w związku ze złamaniem nogi, brał udział… w biegu. Jak widzimy, nadużycia mogą czasem przybierać drastyczne formy. ZUS, który płaci za chorobowe, musi kontrolować celowość ponoszonych wydatków. Stąd kontrole, które – jak słyszymy – prowadzone są teraz regularnie. Wniosek? Warto mieć to na uwadze i nie korzystać z lewych zwolnień lekarskich.
– Gdy mówimy o kontroli zwolnień lekarskich, tak naprawdę mamy na myśli dwa rodzaje kontroli, czyli kontrolę prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz kontrolę wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też należy zwolnienie skrócić. Natomiast kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego polega na sprawdzeniu, czy osoba korzystająca ze zwolnienia lekarskiego nie świadczy pracy lub nie wykonuje innych czynności, które mogą utrudnić powrót do zdrowia. Jeżeli osoba korzysta ze zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem, Zakład wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Od stycznia do września śląskie oddziały ZUS przeprowadziły 55 tys. kontroli zwolnień lekarskich pod kątem prawidłowości orzekania. 1430 osobom wstrzymano wypłatę zasiłków na kwotę ponad 575 tys. zł. W oddziale ZUS w Częstochowie, gdzie kontroli było tylko 7,6 tysięcy, wydano najwięcej, bo 481 decyzji o braku prawa do zasiłku.
Równolegle przeprowadzono ponad 12 tys. kontroli wykorzystania zwolnień. W efekcie 2173 osoby zostały pozbawione prawa do zasiłku chorobowego. Kwota cofniętych świadczeń wyniosła ponad 2 mln 633 tys. zł. W tym zakresie w naszym regionie częstochowskim jest lepiej. Skontrolowano 1960 osób, a zasiłku pozbawiono 211. W innych częściach województwa było z tym na ogół gorzej.
– Warto pamiętać, że kontrole wykorzystywania zwolnień lekarskich mogą prowadzić i prowadzą również samodzielnie pracodawcy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych – informuje Beata Kopczyńska.
Facebook
YouTube
RSS