Miedźno

Uczniowie pojechali do Włoch

W międzynarodowym gronie uczniowie z Miedźna poznali z bliska Włochy.
Uczniowie pojechali do Włoch

WYCIECZKA. W poszukiwaniu europejskiego dziedzictwa kulturowego – jedność w różnorodności” – tak pięknie nazywa się projekt, w ramach którego uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Miedźnie pojechali w grudniu do Włoch

Wszelkie międzynarodowe kontakty i doświadczenia młodzieży są bezcenne, a dziś obowiązkiem oświaty jest ich zapewnianie. Szkoła w Miedźnie dobrze sobie z tym radzi. Właśnie w ramach międzynarodowego projektu „Europe Culture Hunt – Unity in Diversity” tutejsi uczniowie odwiedzili Włochy i spotkali się z rówieśnikami z zagranicy. To dzięki środkom unijnym (program Erasmus+) i przy wsparciu gminy Miedźno.
– To pierwszy z dwóch projektów realizowanych od tego roku szkolnego w ZSP w Miedźnie. Dzięki niemu nasi uczniowie uzyskują możliwość nauki i zdobywania doświadczeń we Włoszech, w Hiszpanii, Turcji i Rumunii. Jego podsumowanie odbędzie się potem w Polsce, w naszej szkole. Ale to dopiero w 2021 roku – mówi nam Justyna Cichoń-Dec, która w szkole w Miedźnie koordynuje całe przedsięwzięcie.
Takie spotkania to szansa na jak najlepsze poznanie i dialog kultur. Jest więc mowa o krajach uczniów, o ich narodowych potrawach, o piosenkach i tańcach ludowych, sztuce, miejscach historycznych oraz o tradycjach i zwyczajach. Ale nie tylko to się tu liczy.
– Celem jest też posługiwanie się językiem angielskim. W ten sposób uczniowie pokonują barierę językową związaną z obawą poprawnego wypowiadania się i swobodnie zaczynają ze sobą rozmawiać – podkreśla Cichoń-Dec.
Pierwsze międzynarodowe spotkanie odbyło się we włoskiej miejscowości Somma Lombardo. Jeszcze w grudniu. Miedźno reprezentowali uczniowie starszych klas: Oliwia Biel, Maja Filipowicz, Zuzanna Sadowska i Jan Rysiewicz. Opiekę sprawowały panie Justyna Cichoń- -Dec i Marzena Bęben.
– Dzieci szybko zaadaptowały się do nowego otoczenia, ponieważ zamieszkały u bardzo starannie wybranych włoskich rodzin. Na początku miały trochę tremy przed rozmowami w języku angielskim, ale to dotyczy wszystkich młodych uczestników programu Erasmus+ – mówi koordynatorka projektu.
Uczniów podzielono na 4 międzynarodowe zespoły. Każdy zajmował się wzajemnym poznawaniem własnych krajów, kultur. A wszystkie poznawały sylwetkę Leonarda da Vinci, patrona włoskiej szkoły goszczącej projekt. Każdy przedstawiał potem podobną postać z własnego kraju. Uczniowie z Miedźna wybrali Marię Skłodowską-Curie.
– Czas upłynął nam nie tylko na zajęciach – dopowiada Marzena Bęben. – Zwiedzaliśmy lokalne zabytki, spotkaliśmy się z burmistrzem, panem Stefano Bellarią. Goszcząca nas szkoła zaprosiła wszystkich na wycieczkę do Mediolanu, który zrobił na nas ogromne wrażenie – dodaje.
Na koniec uczniowie publicznie przedstawiali przygotowane podczas projektu prezentacje. Było trochę tremy, ale poradzili sobie z nią świetnie. I wywieźli z Włoch wspaniałe wspomnienia.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miedźno

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Miedźno

Kolejni zatrzymani z narkotykami w naszym powiecie

Jarosław Jędrysiak28 maja 2024

Jechał zalany w trupa

Jarosław Jędrysiak16 marca 2024

Ile gmina wyda na inwestycje?

Jarosław Jędrysiak26 stycznia 2024

Miedźno chce reparacji od Niemiec

Jarosław Jędrysiak9 grudnia 2023

Odblaski trafiły do kolejnych osób

Jarosław Jędrysiak16 listopada 2023

Przypominają, by nie palić śmieciami

Jarosław Jędrysiak4 listopada 2023