Region

Dotacje na nawadnianie

Nabór wniosków na dotacje na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa ruszył 21 lutego. Potrwa do 20 kwietnia. ARCH.
Dotacje na nawadnianie

GOSPODARKA. Taki mamy klimat – chciałoby się powiedzieć. Susze najpewniej stają się u nas zjawiskiem typowym każdej wiosny i każdego lata. Nasze rolnictwo też musi to uwzględniać. Choćby sięgając po nawadnianie

W krajach o cieplejszym klimacie systemy nawadniania funkcjonują od dawna i są powszechnie stosowane. Tam rolnictwo w ogóle by nie mogło bez nich funkcjonować. U nas – wszystko na to wskazuje – takie czasy nadchodzą. Zabezpieczenie możliwości nawadniania gruntów rolnych wymaga jednak sporych inwestycji. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa daje możliwość ubiegania się o pomoc finansową na ten cel.
Nabór wniosków na dotacje na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa ruszył 21 lutego. Potrwa do 20 kwietnia. Wnioskować mogą rolnicy posiadający gospodarstwa o powierzchni od 1 do 300 hektarów. Wymaga się, by składający wniosek mógł wykazać, że zarabia na produkcji zwierzęcej lub roślinnej – przychód musi wynosić co najmniej 5 tys. zł w okresie roku poprzedzającego złożenie wniosku. Ma to sens – bo warto inwestować w nawadnianie gospodarstw, które są opłacalne, a nie tych, które już dziś mają problemy z podstawową choćby rentownością.
Wnioskodawca musi być też obecny w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Natomiast nie ma tu znaczenia wielkość ekonomiczna gospodarstwa i nie trzeba wykazywać wzrostu wartości dodanej brutto (GVA).
Na co można dostać środki? Dotacje są na inwestycje ulepszające już istniejące instalacje nawadniające, powiększające obszar nawadniania i jednocześnie powiększające obszar nawadniania oraz ulepszające już istniejące instalacje. Jeśli chodzi o ulepszanie, to efektem ma być oszczędność wody co najmniej 10-procentowa. W przypadku powiększenia obszaru nawadniania trzeba wykazać brak znaczącego negatywnego oddziaływania takiej inwestycji na środowisko. Każda z inwestycji w nawadnianie musi przewidywać pomiar zużycia wody.
Wymiar pomocy to maksymalnie 100 tys. zł na jedno gospodarstwo i jednego beneficjenta. Refundacji podlega 50 proc. kosztów poniesionych na realizację inwestycji (młodzi rolnicy będą mieć zrefundowane nawet 60 proc.). Wartość inwestycji musi wynosić co najmniej 15 tys. zł i całość musi być zrealizowana w jednym etapie. Będą na to 2 lata, przy czym termin ostateczny składania wniosku o płatność to 30 czerwca 2023 r. Po szczegóły warto zgłosić się do ARiMR. Inwestycja w nawadnianie to nie tylko budowa urządzeń bezpośrednio nawadniających pola, ale i całej powiązanej infrastruktury. To daje sporo szans na wpisanie własnych potrzeb gospodarstwa w uruchomiony program dotacji.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Uwaga, oszukują „na Tauron”

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Ukrywał się 24 lata, ale w końcu go złapali

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2024