Kraj

Koronawirus. Lekarze wypadają z grafików, żeby opiekować się dziećmi

ARCH.
Koronawirus. Lekarze wypadają z grafików, żeby opiekować się dziećmi

Z powodu rygorystycznych warunków zasiłku na dziecko, wielu lekarzy wypada z grafików – pisze „Rzeczpospolita”. Medycy biją na alarm.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, około 100 pielęgniarek i 60 lekarzy Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie złożyło zaświadczenia o opiece nad dziećmi. A ponieważ przez 14-dniowy okres pobierania zasiłku nie wolno im pracować, wypadają z grafików.

– Pary lekarskie, lekarsko-pielęgniarskie czy lekarsko-ratownicze nie należą do rzadkości i jeśli jedno pracuje, drugie musi zostać z dzieckiem – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. – Gdyby rodzice mogli się nim wymieniać, lecznice by tak nie pustoszały. Zasiłek dostajemy na opiekę nad dzieckiem od godz. 8 do godz. 15 i po południu moglibyśmy pójść na dyżur. Tyle że świadczenie działa jak L4 – albo nie pracujemy w ogóle, albo nam się nie należy.

Lekarze zwracają uwagę na to, że zasiłek i dwutygodniowe zwolnienie to dla wielu z nich sposób na ucieczkę przed widmem zakażenia. Bo w części placówek medycznych zaczyna brakować sprzętu ochronnego.

Presja i lęk przed zakażeniem są na tyle silne, że Okręgowa Izba Lekarska Uruchomiła telefon zaufania dla lekarzy. Medycy, którzy zarażą się koronawirusem, mają też otrzymać pomoc prawną i odszkodowania.

W senackim projekcie nowelizacji specustawy, dotyczącej walki z epidemią koronawirusa, znalazły się też dodatkowe zapisy wspierające lekarzy. Chodzi m.in. regularne wykonywanie testów u pracowników ochrony zdrowia oraz zapewnienie leków i wyrobów medycznych również lekarzom, którzy na codzień stykają się z osobami chorymi na Covid19.

Zródło money.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kraj

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Kraj

Zainteresowanie wyjazdami jest o ⅕ mniejsze niż w ubiegłym roku

Marcin Syguda2 czerwca 2022

Przemysław Czarnek: Od 1 września do szkół wróci przysposobienie obronne

Marcin Syguda18 marca 2022

Kierowcy ze Słowacji na polskich stacjach benzynowych. Wszyscy tankują do pełna, większość także do kanistrów

Marcin Syguda2 lutego 2022

Nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany w całej Polsce

Marcin Syguda29 sierpnia 2021

Chcesz wybudować dom? Te projekty pobierzesz za złotówkę

Marcin Syguda14 sierpnia 2021

Cyfryzacja minus. Dowód tylko w urzędzie

Jarosław Jędrysiak11 sierpnia 2021