Powiat

Urzędy z ograniczonym dostępem

Dostęp do urzędów jest od kilku dni poważnie ograniczony. Tak trzeba. To też zapobiega rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W sprawach pilnych pozostaje telefon, mejl, poczta i dedykowane platformy kontaktowe. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Urzędy z ograniczonym dostępem

ADMINISTRACJA. Masz coś do załatwienia w urzędzie miasta lub gminy? Jeśli to nic pilnego, odłóż sprawę na później. Urzędy działają, ale dostęp do nich jest poważnie ograniczony. Z powodu zagrożenia epidemicznego

Działania zapobiegawcze wynikają ze zdrowego rozsądku i powinny się spotkać ze zrozumieniem. Wiadomo, że jeśli gdzieś wirusa złapie któryś z urzędników, to hospitalizacji lub kwarantanny może wkrótce potrzebować cała lokalna administracja, co skutecznie sparaliżuje działalność każdej narażonej na to gminy. Warto więc wiedzieć, że praca urzędów trwa nadal, ale kontakty urzędników i mieszkańców ogranicza się do minimum. Wiele spraw daje się załatwić telefonicznie bądź poprzez podanie dokumentów bez wizyty w gabinecie odpowiedzialnego za sprawę urzędnika. Jeśli ktoś nie ma pilnych potrzeb, najlepiej zrobi, gdy po prostu wstrzyma się z załatwianiem swoich spraw urzędowych. Co zastaną w naszych lokalnych urzędach ci, którzy muszą jednak zająć się formalnościami już teraz, bez zwłoki?

Starostwo
Już od piątku w kłobuckim starostwie powiatowym zawieszona do odwołania jest bezpośrednia obsługa klientów. Urząd usilnie prosi, by załatwianie spraw, w tym składanie dokumentów, występowanie z wnioskami o ich udostępnianie i z wszelkimi innymi wnioskami najpierw uzgodnić telefonicznie. Numer sekretariatu starostwa to 343 109 500. Tam z pewnością podadzą też szczegółowe numery kontaktowe do poszczególnych wydziałów (można je też znaleźć na stronie starostwa w internecie). Kto ma taką możliwość, powinien załatwiać sprawy elektronicznie, z wykorzystaniem platform e-PUAP, SEKAP (na stronie www.sekap.pl), POW lub poprzez wiadomości mejlowe. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa i bardziej zabezpieczyć przed nim zarówno mieszkańców, jak i urzędników.

Kłobucki magistrat
Od poniedziałku zmieniły się zasady funkcjonowania Urzędu Miejskiego w Kłobucku. W terminie od 16 do 25 marca budynek urzędu jest zamknięty dla interesantów. Kontakt z urzędnikami, którzy nie przerywają pracy, jest możliwy przede wszystkim telefonicznie (tel. 343 100 150) i drogą mejlową. Szczegóły udostępniono na oficjalnej stronie miasta. Można też kierować pisma pocztą tradycyjną. Podobnie dostępne jest załatwianie spraw poprzez profil zaufany. Ten – podpowiedzmy, choć to informacja nienowa i ogólnopolska – można uzyskać także poprzez internet. Google bez trudu wskaże nam stosowną stronę z informacjami w domenie gov.pl. Pomocne są tu też strony banków, w których mamy konta. Wystarczy znaleźć na nich stosowną informację. Te wszystkie metody kontaktu mają pozwolić ograniczyć do minimum potrzebę kontaktu osobistego mieszkańców i urzędników. Jak wiemy, im mniej kontaktów bezpośrednich między ludźmi, tym mniejsze ryzyko szerzenia się epidemii.
– Skargi i interwencje można zgłaszać także mejlem. Pisma będzie można również złożyć w wystawionej przed urząd skrzynce. Natomiast do urzędu wpuszczani będą jedynie pracownicy – informują w kłobuckim magistracie.
W wybranych przypadkach szczególnych, np. związanych z aktami zgonu, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym wizyty będzie ona możliwa w wyznaczonych miejscach w budynkach urzędowych. Wszelkich płatności należy natomiast dokonywać elektronicznie. Kasa urzędu będzie nieczynna.

Krzepice
Również od poniedziałku zamknięty dla interesantów jest budynek miejskiego urzędu w Krzepicach. Dostęp na piętra pierwsze i drugie mają tylko pracownicy. Na razie nie wyznaczono terminu, do którego ograniczenie to będzie obowiązywać – czyli potrwa ono aż do odwołania. I tu zaleca się kontakt z urzędnikami telefonicznie i mejlowo. Podobnie można korzystać z poczty tradycyjnej.
– Zachęcamy do załatwiania spraw przez profil zaufany (ePUAP i SEKAP). Osoby, które go nie mają, mogą go potwierdzić za pośrednictwem bankowości elektronicznej, bez konieczności wizyty w urzędzie. Ta metoda pozwala wszcząć każdą sprawę, a także składać pisma i większość wniosków wraz z załącznikami – informują służby magistratu.
O ile jest już taka konieczność, to pisma można złożyć w punkcie informacyjnym w okienku kasy (sama kasa będzie nieczynna – wszelkie wpłaty powinny być dokonywane przelewami). Kontakt telefoniczny jest dostępny pod numerem 343 175 172. Stąd przekierują rozmowę do konkretnego wydziału, stosowanego do załatwienia zgłoszonej sprawy.

Lipie
Większość gmin wiejskich również ograniczyła dostęp do urzędów już od poniedziałku. W Lipiu interesanci są przyjmowani w tzw. strefie ochronnej, która jest zlokalizowana na parterze budynku. Do urzędu da się obecnie dostać jedynie wejściem głównym.
– W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców oraz pracowników urzędu proszę, aby w miarę możliwości sprawy załatwiać drogą telefoniczną, mejlową lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej bądź platformy e-PUAP lub SEKAP – apeluje wójt Bożena Wieloch.
Telefon do urzędu w Lipiu to jeden z kolejnych numerów od 343 188 032 do 343 188 035.

Wręczyca Wielka
Urząd we Wręczycy Wielkiej zamknięto dla interesantów na okres od 16 do 25 marca – z możliwością wydłużenia tego terminu w razie potrzeby.
– Kancelaria urzędu nie przyjmuje interesantów. O ile jest taka konieczność, dokumenty prosimy pozostawić w specjalnie na ten czas przygotowanej strefie ochronnej, tj. przy wejściu bocznym do urzędu (od wewnętrznego parkingu pomiędzy budynkiem gminy a OSP Wręczyca Wielka). Bardzo prosimy korzystać z tej możliwości tylko w naprawdę pilnych kwestiach! Prosimy, aby do urzędu przychodzić bez osób towarzyszących, szczególnie dzieci – apeluje wójt Tomasz Osiński.
Wręczycki USC prowadzi obecnie tylko rejestrację urodzeń i zgonów. Telefony kontaktowy do urzędu gminy to 343 170 245. Działa też poczta tradycyjna, elektroniczna i dostęp do urzędu przez platformę usług publicznych ePUAP.

Panki
Ograniczony dostęp do urzędu jest też w Pankach. Tu zaleca się kontakt telefoniczny (343 179 035). Godna uwagi jest też informacja o pomocy w rozwiązywaniu trudnych spraw codziennych – byle tylko skutecznie walczyć z pandemią koronawirusa.
– Informujemy o możliwości zapewnienia pomocy w zrobieniu zakupów (apteka, sklepy spożywczo-przemysłowe) dla osób starszych oraz objętych kwarantanną – podaje wójt Urszula Bujak.

Opatów
W okresie obowiązywania ograniczeń spowodowanych ryzykiem szerzenia się zakażeń w sytuacjach, gdy niezbędne jest złożenie pisma lub wizyta w urzędzie, sprawy te będą załatwiane zaraz przy wejściu, na „dyżurce”. Jak mówił na sesji w piątek wójt Bogdan Sośniak, chodzi o to, aby ograniczyć poruszanie się osób innych niż pracownicy po pomieszczeniach urzędu gminy. Ogłoszono też komunikat, iż urząd jest nieczynny dla interesantów do odwołania. I będą oni obsługiwani tylko w wyjątkowych sytuacjach. Oczywiście możliwy jest cały czas kontakt telefoniczny z urzędem (343 196 093) lub zwracanie się z pilnymi sprawami drogą mejlową i przez ePUAP czy SEKAP – jak w innych gminach. Urząd prosi, by wszelkie należności, w tym podatki, regulować obecnie poprzez przelewy bankowe.

Popów
Od poniedziałku do odwołania nie załatwimy osobiście spraw urzędowych w popowskim urzędzie gminy w Zawadach. Bezpośrednia obsługa interesantów została zawieszona, choć i tu urząd pracuje nadal.
– Pozostajemy do państwa dyspozycji, jednak apeluję o jak najdalej idące ograniczenie przy korzystaniu z usług publicznych świadczonych przez samorząd gminy Popów – zwraca się do mieszkańców wójt Jan Kowalik.
I tu do urzędu wpuszczani będą jedynie pracownicy. A interesanci będą przyjmowani tylko w wybranych przypadkach, m.in. w sprawach związanych z aktami zgonu – i po wcześniejszym telefonicznym umówieniu. Telefon główny do urzędu to 343 177 067.

Przystajń
Apel o jak najdalej idące ograniczenie przy korzystaniu z usług publicznych świadczonych przez samorząd formułuje też wójt gminy Przystajń. Jeśli jest konieczność złożenia pism, można to zrobić za pomocą specjalnej skrzynki, która jest zlokalizowana w przedsionku urzędu gminy.
– W tym miejscu dostępne będą także najważniejsze druki urzędowe. W pozostałych sytuacjach zachęcam do wykorzystywania alternatywnej formy kontaktu z pracownikami urzędu gminy, tj. z kontaktu korespondencyjnego (w tym poprzez pocztę tradycyjną, elektroniczną, portale ePUAP oraz SEKAP) – apeluje Henryk Mach.
Podobnie jak w innych gminach, i tu nie działa też kasa. Pozostają przelewy. Główny telefon, by dopytać w urzędzie o szczegóły, to 343 191 153 lub 343 191 154.

Miedźno
Identyczny komunikat jak w pozostałych gminach ma dla mieszkańców wójt gminy Miedźno. I tu zaleca się kontakt z urzędem poprzez telefon, pocztę elektroniczną, pocztę tradycyjną lub systemy ePUAP oraz SEKAP. Jeżeli jest absolutnie niezbędne, by załatwić sprawę osobiście w urzędzie, to trzeba się najpierw umówić na takie spotkanie telefonicznie. Tu dostępne są numery 343 178 010 i 343 178 100. Ograniczenia wprowadzone w poniedziałek potrwają do odwołania.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024