Powiat

WOT wspierają zwalczanie pandemii

Żołnierze WOT będą wspierać służby specjalistyczne, odciążać cywilną służbę zdrowia, wspierać opiekę osób starszych oraz edukować otoczenie i personel własny w celu ograniczenia skutków rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. ARCH. WOT
WOT wspierają zwalczanie pandemii

WOJSKO. Zapobieganie i opóźnianie rozprzestrzeniania się koronawirusa wymaga podjęcia szybkich działań właśnie teraz, na wczesnym etapie, kiedy istnieje jeszcze możliwość wpływu na tempo i zasięg jego transmisji. W tym celu Wojska Obrony Terytorialnej zmieniają model funkcjonowania formacji ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy – powiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT

Na obecnym etapie bezpośrednia walka z koronawirusem nie jest możliwa, dlatego Wojska Obrony Terytorialnej w ramach działań Sił Zbrojnych RP będą podejmować szeroko zakrojone działania profilaktyczne. Działalność szkoleniowa Wojsk Obrony Terytorialnej zostanie ograniczona, zmianie ulegnie model pracy i służby oraz zostaną wdrożone rozwiązania profilaktyczne skutkujące ograniczeniem ryzyka transmisji koronawirusa na lub przez żołnierzy WOT i członków ich rodzin.
Żołnierze WOT będą wspierać służby specjalistyczne, odciążać cywilną służbę zdrowia, wspierać opiekę osób starszych oraz edukować otoczenie i personel własny w celu ograniczenia skutków rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.
Od 12 marca do odwołania zmienił się model funkcjonowania WOT: ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Całość formacji przechodzi w stan 12-godzinnej gotowości do działania. Wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych wchodzą w 6-godzinną gotowości do podjęcia działań.

W czym pomogą WOT?
Działania Wojsk Obrony Terytorialnej będą się skupiały na trzech głównych obszarach:
1.Obszar 1: wspieranie policji, straży granicznej, wojewodów oraz władz samorządowych w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa oraz wsparcie opieki nad osobami zakażonymi, przebywającymi w kwarantannie oraz osobami starszymi. Zadanie to będzie realizowane poprzez selektywną aktywację żołnierzy WOT posiadających kompetencje: ratowników medycznych, pielęgniarek, farmaceutów, żołnierzy z uprawnieniami KPP – dotyczy to tylko tych żołnierzy, którzy na co dzień nie realizują zadań na rzecz służby zdrowia. Zadanie to będzie dotyczyło też: kierowców, logistyków, obsługi agregatów prądotwórczych, obsługi zestawów oświetleniowych, psychologów oraz informatyków. Siły te będą utrzymywane w 6-godzinnej gotowości do działania. Przewiduje się również możliwość wsparcia cywilnych służb medycznych w celu ich odciążenia od działalności bieżącej. Żołnierze OT – ratownicy medyczni oraz posiadający kursy KPP – otrzymają do ich dyspozycji wyposażenie medyczne w celu wykorzystania w miejscu zamieszkania i pracy.
2.Obszar 2: ograniczanie ryzyka transmisji koronawirusa na oraz przez żołnierzy WOT i członków ich rodzin. Zadanie to będzie realizowane w myśl zasady, że „tylko zdrowi możemy wspierać lokalne społeczności”. W tym celu zmieniony zostanie model toku pracy i służby. Do końca kwietnia 2020 r. żołnierze OT będą zwolnieni ze szkoleń rotacyjnych realizowanych w jednostkach wojskowych, w tym samym czasie nie będą też realizowane szkolenia zintegrowane oraz podstawowe i wyrównawcze żołnierzy OT. Oznacza to, że planowane na najbliższy weekend wcielenia na terenie województw: świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, małopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego się nie odbędą. Zostaną zorganizowane dodatkowe szkolenia żołnierzy z wykształceniem medycznym i farmaceutycznym nierealizujących zadań na rzecz służby zdrowia oraz żołnierzy z kwalifikacjami KPP.
3.Obszar 3: edukacja personelu i otoczenia w zakresie profilaktyki i zapobiegania zakażeniom. Zadanie to jest realizowane w ramach komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej, za pośrednictwem środków elektronicznych oraz ulotek i informacji dystrybuowanych w miejscach służby i pracy. W ramach szeroko stosowanej profilaktyki odwołany został udział żołnierzy WOT we wszystkich służbowych przedsięwzięciach zagranicznych. Dowódca WOT zalecił również ograniczenia prywatnych podróży zagranicznych przez żołnierzy i pracowników. Części personelu cywilnego została umożliwiona praca zdalna. Obecnie WOT wspiera funkcjonariuszy straży granicznej w punktach kontrolnych na granicy województwa śląskiego, dolnośląskiego i lubuskiego.

Trzynasta Śląska Brygada Obrony Terytorialnej obecnie wspiera straż graniczną w pięciu miejscach: Gorzyczkach, Cieszynie, Korbielowie, Zwardoniu, Pietraszynie i Nowych Chałupkach.
Wsparcie realizowane jest poprzez wystawienie namiotów, środków transportu oraz masztów oświetleniowych. Na terenie całego kraju żołnierze WOT objęli opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Wsparcie polega na izolowaniu kombatantów od potencjalnych źródeł zakażenia wirusem poprzez pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb (zakupy, transport). Dowódcy Brygad OT utrzymują kontakcie z wojewodami i biorą udział w posiedzeniach WCZK.
W celu szybszej koordynacji przedsięwzięć z ramienia dowództwa WOT zostali delegowani oficerowie łącznikowi do Ministerstwa Zdrowia. Trwa planowanie dalszego zaangażowania. (oprac. as)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Więcej w Powiat

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024