Kraj

Stan epidemii w Polsce. Premier: przed nami trudne tygodnie

ARCH.
Stan epidemii w Polsce. Premier: przed nami trudne tygodnie

Wprowadzono stan epidemii w Polsce. – Mam nadzieję, że po świętach (niedziela 12 kwietnia) będziemy mogli zmienić tryb funkcjonowania. Póki co, musimy przestrzegać nowych zasad – oświadczył premier na konferencji prasowej z ministrem zdrowia. Rząd, w ciągu kilku dni, spodziewa się 10 tys. zachorowań na koronawirusa.

-Rząd zdecydował o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy
-Zawieszenie zajęć dotyczy też żłobków, klubów dziecięcych i uczelni
-Podwyższono karę za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł
-W ciągu kilkunastu dni możemy mieć nawet 10 tys. chorych. Przygotowujemy się na wysokie liczby, na to, co nas czeka – podkreślił minister Łukasz Szumowski
– Stan epidemii nie oznacza, że wybory będę w Polsce odłożone – wskazał premier
-Trwa konferencja prasowa premiera i ministra zdrowia

– Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii, żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się koronawirusa. Oznacza to dla społeczeństwa nowe obowiązki – oświadczył premier. – Robimy wszystko, by przygotować Polskę na trudne, nadchodzące tygodnie – podkreślił.

Stan epidemii w Polsce. Wstrzymanie lekcji do świąt Wielkanocnych
– Podjęliśmy więc decyzję o wstrzymaniu lekcji do Świąt Wielkiejnocy. To trudna decyzja, ale ważna i potrzebna, żeby nie doszło do bardzo szerokiego rozprzestrzeniania się koronawirusa – przekazał na konferencji prasowej szef rządu.

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2019-2020 przerwa w nauce z okazji Świąt Wielkanocnych ma potrwać od 9 do 14 kwietnia.

Wcześniej zgodnie z decyzją rządu wszystkie placówki oświatowe w kraju miały być zamknięte do 25 marca. To oznacza, że nie odbywają się w nich zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, z wyjątkiem m.in. tych w podmiotach leczniczych i specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych. Nauczyciele mają być w gotowości do pracy. MEN zaleca, by prowadzili z uczniami zajęcia zdalnie. 92 proc. szkół korzysta z e-learningu. Zawieszenie zajęć dotyczy też żłobków, klubów dziecięcych i uczelni.

– Wprowadzimy obowiązek realizowania podstaw programowych od 25 marca – dodał szef MEN.

Stan epidemii w Polsce. Kara za złamanie kwarantanny wzrasta do 30 tys. zł

Rząd zdecydował więc, że kara za złamanie kwarantanny (z 5 tys. zł) wzrasta do 30 tys. zł. – Codziennie pojawia się już teraz kilkadziesiąt tysięcy osób w kwarantannie domowej. Wdrażamy aplikację, która pomoże w dochowaniu kwarantanny – to rzecz fundamentalna – oświadczył Mateusz Morawiecki.

– Ta społeczna izolacja nie może oznaczać samotności. Dbamy o to, żeby osoby starsze nie zostały pozostawione same sobie, bez zakupów, bez wyprowadzenia psów. Rzesze młodzieży w całym kraju solidarnie organizują się do pomocy międzypokoleniowej – podkreślił szef rządu.

Koronawirus w Polsce – stan epidemii. „Egzamin z odpowiedzialności”
Premier podczas konferencji prasowej w KPRM podkreślił również, że obecna sytuacja w Polsce związana z epidemią koronawirusa to „egzamin z odpowiedzialności, który wszyscy przeżywamy”. – Robimy to w dużym stopniu dla nas samych, dla wszystkich Polaków, ale w szczególności dla osób starszych, dla seniorów – podkreślał.

Powołując się na dane statystyczne z Europy szef rządu podkreślał, że seniorzy są bardzo narażeni na skutki koronawirusa. – Ta nasza kwarantanna narodowa, a jednocześnie ta tęsknota za normalnością, nie może oznaczać tego, że będziemy luzowali sobie nasze reguły. Nie, te najbliższe, kolejne dwa, trzy tygodnie do świąt, muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny. W ten sposób chronimy jedni drugich i taka społeczna izolacja bardzo pomaga – podkreślał.

Jak podało w piątek Ministerstwo Zdrowia, liczba zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 411, po tym, gdy wykryto go u kolejnych 33 osób. W wyniku COVID-19 umarło 5 pacjentów.

źródło: onet.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kraj

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Kraj

Zainteresowanie wyjazdami jest o ⅕ mniejsze niż w ubiegłym roku

Marcin Syguda2 czerwca 2022

Przemysław Czarnek: Od 1 września do szkół wróci przysposobienie obronne

Marcin Syguda18 marca 2022

Kierowcy ze Słowacji na polskich stacjach benzynowych. Wszyscy tankują do pełna, większość także do kanistrów

Marcin Syguda2 lutego 2022

Nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany w całej Polsce

Marcin Syguda29 sierpnia 2021

Chcesz wybudować dom? Te projekty pobierzesz za złotówkę

Marcin Syguda14 sierpnia 2021

Cyfryzacja minus. Dowód tylko w urzędzie

Jarosław Jędrysiak11 sierpnia 2021