Pozostałe artykuły

Kiedy warto wziąć pożyczkę przez telefon?

Kiedy warto wziąć pożyczkę przez telefon?

Firmy pożyczkowe idąc z duchem czasu oferują możliwość zdalnego wnioskowania o środki. Przyspiesza to i ułatwia to proces pożyczkowy ale czy jest bezpieczne? Sprawdzimy.

Czas stanowi przewagę na rynku
Obecnie istnieje wiele firm pożyczkowych, które prócz konkurowania ceną i parametrami produktu, rywalizują również dostępnością oferty oraz szybkością i prostotą procesu. Aktualnie możesz znaleźć na rynku pożyczki n dowód, pożyczki w 15 minut czy pożyczki bez BIK. O tych ostatnich sporo przeczytasz na stronie: https://chwilowo.pl/pozyczki-chwilowki-bez-bik/. Jedną z opcji jaką proponują jest zaciągnięcie pożyczki przez telefon. Jak w praktyce wygląda wnioskowanie o środki przez telefon?

Rejestracja jest niezbędna
Mimo świetnie brzmiącej nazwy – „Przez telefon”, okazuje się że w praktyce i tak niezbędne jest kilka etapów, które stanowią weryfikację klienta. Sama rozmowa telefoniczna z przedstawicielem firmy pożyczkowej to tylko wstęp do dalszego procesu. Nie jest możliwe, w poważnej instytucji finansowej, przyznanie środków bez sprawdzenia drugiej strony i oszacowania ryzyka. Klient musi się liczyć z koniecznością przedłożenia danych osobowych, takich jak: imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, numer pesel, a także informacje o dochodach. Pracownik na tej podstawie założy konto klienta w firmie pożyczkowej, aby następnie w jego imieniu zawnioskować o pożyczkę.

Wnioskowanie o pożyczkę przez telefon
Do poprawnego złożenia wniosku w większości przypadków będą niezbędne skany dokumentów klienta oraz zaświadczenia o dochodach. Dodatkowo może okazać się niezbędne zebranie informacji i odpowiedź na zestaw pytań. Taki wniosek jest następnie weryfikowany i sprawdzany pod kątem ryzyka. Prześwietlane są informacje z baz KRD i BIK. Finalnie proces powinien zamknąć się w przedziale od kilku minut do paru godzin. Jak okazuje się, podczas wnioskowania po raz pierwszy trudno otrzymać środki w kilka minut i bez formalności. Gdyby natomiast okazało się, że ten sam klient wnioskuje już kolejny raz o pożyczkę – w przypadku niektórych firm obyłoby się bez dodatkowej weryfikacji.

Kwestie bezpieczeństwa – czy ryzykujemy?
Pożyczki przez telefon – czy są bezpieczne? Przy tego typu produktach finansowych zawsze warto zachowywać czujność. Dodatkowo zdalny kontakt pozbawia nas często trzeźwej oceny sytuacji i sprawdzenia rzetelności i wiarygodności drugiej strony. Wszelkie niedomówienia i nieporozumienia można wyjaśnić oko w oko. Kluczowe jest sprawdzenie firmy pożyczkowej, jej pozycji na rynku, doświadczenia, opinii klientów. Czerwona lampka powinna się nam zapalić, gdy nie możemy znaleźć żadnych konkretnych informacji. Ustrzegajmy się oszustów! Podsumowując, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie tego, czy warto brać pożyczkę w tej firmie – nie rób tego zdalnie. Wizyta w placówce stacjonarnej pomoże Ci podjąć racjonalna i przemyślaną decyzję.

A może przez Internet?
Zdalny proces pożyczkowy to nie tylko telefon, ale przede wszystkim Internet. Poszczególne etapy są takie same – należy przygotować te same dane i dokumenty. Różnica natomiast jest taka, że wniosek składamy samodzielnie, a dodatkowo mamy pewność, że rozmowa nie zostanie podsłuchana przez osoby niepowołane. Warto mieć na uwadze fakt, że gospodarując czas na wnioskowanie o pożyczkę przez telefon, należy udać się w miejsce postronne, najlepiej ciche pomieszczenie. Nie powinniśmy rozmawiać na te tematy w środkach komunikacji miejskiej, czy ogólnie w miejscach z dużą liczbą ludzi.

Skutki dla rynku pożyczek
Aby zachować konkurencyjność na rynku i jednocześnie mieć atrakcyjna dla klientów ofertę, firmy pożyczkowe są coraz bardziej otwarte na stosowanie zdalnych rozwiązań. Z drugiej strony banki zaostrzają swoja politykę kredytową – wzięcie kredytu nie przebiega już tak łatwo i szybko. Oznaczać to może większy popyt i zainteresowanie ofertami pozabankowymi, ale również większą ilość fraudów i oszustw, w tym klientów, którzy nie spłacają zaciągniętych zobowiązań. Nieuczciwe firmy mogą wykorzystywać klientów, którzy za główny priorytet stawiają szybkość otrzymania pożyczki. Takie osoby nie zawsze zwracają uwagę na szczegóły, bo zależy im na czasie. To właśnie daje pole manewru do nieuczciwych działań, takich jak wyciąganie danych, a następnie wykorzystywanie ich do nieczystych praktyk.

Podsumowując, w dzisiejszych czasach wybieranie usług zdalnych jest coraz bardziej powszechne. W przypadku kwestii finansowych priorytet czasowy jest istotny dla wielu klientów, jednak są to na tyle odpowiedzialne decyzje, że warto poświęcić im więcej uwagi i sprawdzić szczegóły. Mowa tu zarówno o firmach pożyczkowych – ich renomie, uczciwości, ale też o parametrach samego produktu. Należy pamiętać, że zaciąganie zobowiązań finansowych zawsze powinno być świadomą i przemyślaną decyzją.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pozostałe artykuły

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Pozostałe artykuły

Magazyny energii – czy rzeczywiście warto w nie inwestować?

Ewa Chojnacka18 grudnia 2023

Sezon smogowy w pełni

Ewa Chojnacka11 grudnia 2023

Operat szacunkowy a rynek nieruchomości: Jak trendy rynkowe wpływają na wyceny?

Redakcja6 października 2023

TAURON napędza Hokej Ligę i Polską Ligę Hokeja Kobiet

Redakcja1 września 2023

Startuje nowa kampania edukacyjna Fundacji Enea

Redakcja25 sierpnia 2023

W trosce o Polaków Grupa Enea dba o bezpieczeństwo energetyczne kraju

Marcin Syguda21 sierpnia 2023