Kraj

Pobyt cudzoziemców przedłużony

Zagraniczni pracownicy nie muszą się obawiać upływających terminów, w których mają zezwolenie na pobyt. Dziś wielu wyjeżdża. Czasem powodem bywa właśnie upływająca wiza czy zezwolenie. Gdy gospodarka stoi, i tu pojawiają się trudności. ARCH.
Pobyt cudzoziemców przedłużony

KORONAWIRUS. W obecnej sytuacji również wyjazdy z Polski stały się problematyczne. Na granicach kraju, zwłaszcza wschodnich, tworzą się okresowo długie kolejki. Cudzoziemcy, którym kończył się okres legalnego pobytu, mieli kłopot. Podjęto wobec tego odpowiednie działania

W Polsce, także w naszym regionie, pracuje wielu obcokrajowców. Głównie z Ukrainy. Wielu obecnie zdecydowało się na wyjazd. Powody mogą być różne – od utraty możliwości zarobkowania w branżach, które objęły ograniczenia, poprzez przyczyny osobiste i obawy przed epidemią w obcym kraju. Zatory na granicach przy masowych wyjazdach stały się czymś naturalnym. Nie pomagają problemy z samym dojazdem do granicy – bo liczba możliwości do wyboru jest teraz ograniczona. Jeśli komuś kończył się okres legalnego pobytu w Polsce, a okoliczności uniemożliwiły wyjazd lub uzyskanie prawnego przedłużenia tego pobytu, miał poważny kłopot. Dostrzeżono i to. Właśnie zdecydowano, że terminy niejako ulegają zawieszeniu – i pobyt cudzoziemców będzie legalny w okresie ogłoszonego stanu zagrożenia (jak teraz – stanu epidemii) i jeszcze 30 dni po jego odwołaniu. Pobyt taki możliwy jest zarówno na podstawie wiz krajowych, jak i zezwoleń na pobyt czasowy, który skończyłby się w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Takie same reguły co do terminów wyznaczono dla składania wniosków o legalizację pobytu. Przedłużeniu podlegają tak samo już wydane zezwolenia na pracę, na pracę sezonową oraz oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
Został też przesunięty termin na opuszczenie przez cudzoziemców terytorium Polski i termin dobrowolnego powrotu – określone w decyzjach o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kraj

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kraj

Zainteresowanie wyjazdami jest o ⅕ mniejsze niż w ubiegłym roku

Marcin Syguda2 czerwca 2022

Przemysław Czarnek: Od 1 września do szkół wróci przysposobienie obronne

Marcin Syguda18 marca 2022

Kierowcy ze Słowacji na polskich stacjach benzynowych. Wszyscy tankują do pełna, większość także do kanistrów

Marcin Syguda2 lutego 2022

Nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany w całej Polsce

Marcin Syguda29 sierpnia 2021

Chcesz wybudować dom? Te projekty pobierzesz za złotówkę

Marcin Syguda14 sierpnia 2021

Cyfryzacja minus. Dowód tylko w urzędzie

Jarosław Jędrysiak11 sierpnia 2021