Kraj

Jest trochę lepiej od prognoz

Prognoza wg modelu ExMetrix przewidywała około 9 tys. chorych w Polsce ze szczytem epidemii około 20 kwietnia. Nowe dane z kolejnych dni skłoniły autorów do reestymacji modelu – do zmiany na nieco bardziej optymistyczny. ARCH.
Jest trochę lepiej od prognoz

KORONAWIRUS. Przedstawialiśmy kilka dni temu prognozę rozwoju epidemii i wzrostu liczby zakażeń w Polsce. W rzeczywistości okazało się, że jest nieco bardziej optymistycznie. Minimalnie – ale jednak

To cieszy, że wysiłki i poświęcenie zdają się mieć sens. Prognoza wg modelu ExMetrix przewidywała około 9 tys. chorych w Polsce ze szczytem epidemii około 20 kwietnia. Nowe dane z kolejnych dni skłoniły autorów do reestymacji modelu – do zmiany na nieco bardziej optymistyczny. Zmiana ta jest niewielka i zakłada wciąż zbliżoną do 9 tys. liczbę zachorowań i szczyt epidemii około 20 kwietnia, ale jednak poprawę stanu faktycznego w stosunku do przewidywań też da się dostrzec.
Przede wszystkim w ostatnich dniach zakładana w obliczeniach modelu liczba codziennego przyrostu zachorowań w rzeczywistości okazywała się mniejsza. 29 marca liczba osób, u których stwierdzono koronawirusa, była w Polsce o ponad 200 mniejsza niż zakładały wcześniejsze statystyczne wyliczenia. Ta różnica to ledwie kilkanaście procent mniej chorych, niż się spodziewano. Ale to dość, by było miejsce na nutkę optymizmu. I na gram satysfakcji, że to, co wszyscy odpowiedzialni w Polsce starają się teraz robić – od najwyższych urzędników po szarego obywatela – przynosi jednak jakiś efekt. A dodajmy jeszcze, że po reestymacji modelu nadal codzienne dane są nieco korzystniejsze niż zakładają uaktualnione wyliczenia ExMetrix.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kraj

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kraj

Zainteresowanie wyjazdami jest o ⅕ mniejsze niż w ubiegłym roku

Marcin Syguda2 czerwca 2022

Przemysław Czarnek: Od 1 września do szkół wróci przysposobienie obronne

Marcin Syguda18 marca 2022

Kierowcy ze Słowacji na polskich stacjach benzynowych. Wszyscy tankują do pełna, większość także do kanistrów

Marcin Syguda2 lutego 2022

Nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany w całej Polsce

Marcin Syguda29 sierpnia 2021

Chcesz wybudować dom? Te projekty pobierzesz za złotówkę

Marcin Syguda14 sierpnia 2021

Cyfryzacja minus. Dowód tylko w urzędzie

Jarosław Jędrysiak11 sierpnia 2021