Gospodarka

Ilu skorzystało ze zwolnienia w ZUS?

ZUS zwalnia ze składek i płaci postojowe. Na jaką skalę się to odbywa?
Ilu skorzystało ze zwolnienia w ZUS?

ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma dane dotyczące zakresu zwolnień przedsiębiorców z opłacanych składek. Warto rzucić okiem na te liczby

Wcałym kraju ze zwolnień w ZUS skorzystało już 436 tysięcy płatników, co przekłada się na kwotę 591 milionów złotych. Korzystanie z tej możliwości jest też na porządku dziennym w naszym województwie.
Spore zainteresowanie
Jesteśmy województwem silnym gospodarczo, z dużą liczbą firm. Ponad jedna dziesiąta z wszystkich zwolnień w kraju przypada więc właśnie na – jedno z szesnastu – województwo śląskie. Kwota zwolnień ze składek ZUS za marzec wyniosła u nas prawie 66 milionów złotych. Skorzystało z niej ponad 46 tysięcy firm w województwie. ZUS ma miesiąc na rozpatrywanie tego rodzaju wniosków, ale instytucja zapewnia, że minimalizuje ten czas.
– Robimy wszystko, żeby pomoc dotarła tam, gdzie jest ona potrzebna. Wiemy, jak bardzo jest to ważne dla przedsiębiorców w tych trudnych czasach. Dlatego rozpatrywanie wniosków traktujemy priorytetowo – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jak jest u nas w regionie?
ZUS ma dane z dokładnością do części województwa. I tak w naszym, częstochowskim regionie śląskiego wsparcie wyżej wspomniane otrzymało 6524 przedsiębiorców. To kwota ponad 8,1 miliona złotych. Większe liczby wniosków i kwoty wystąpiły jednak gdzie indziej w województwie – np. w Rybniku, w Chorzowie. Konkrety trafią wprost do zainteresowanych.
– Przedsiębiorcy otrzymają informację o zwolnieniu ze składek. Będzie ona widoczna na Platformie Usług Elektronicznych w najbliższych dniach – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
Dla kogo pomoc?
Przypomnijmy, że ze zwolnienia ze składek ZUS mogą skorzystać małe firmy – zgłaszające do ubezpieczeń społecznych 9 osób. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni.
– Wprowadzone zmiany w tarczy 2.0 przewidują również, że ze zwolnienia mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. W ich przypadku zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych. Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się także o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń. Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Ponadto przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez firmę do 9 ubezpieczonych nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych – dodaje Kopczyńska.
Co z postojowym?
– ZUS na bieżąco rozpatruje wnioski o świadczenie postojowe. W województwie śląskim do końca kwietnia na konta 21 302 przedsiębiorców oraz osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych trafiło już prawie 43 miliony złotych – informuje Beata Kopczyńska. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gospodarka

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Gospodarka

Braknie nabiału, mięsa, piwa?

Jarosław Jędrysiak26 sierpnia 2022

500 plus dla małżeństw? Jest propozycja.

Marcin Syguda13 czerwca 2022

Wstrząs będzie ogromny. Mowa o rynku żywności.

Marcin Syguda6 kwietnia 2022

Wojna wpływa na TIR-y

Jarosław Jędrysiak14 marca 2022

UOKiK: 140 mln zł kary dla sieci Kaufland

Marcin Syguda3 stycznia 2022

Premie dla młodych rolników i restrukturyzacja małych gospodarstw – wnioski do 30 czerwca

Marcin Syguda21 maja 2021