Region

Tarcza 3.0 rozpoczęła działanie

Ze zwolnienia ze składek mogą teraz skorzystać firmy, których przychód przekroczył 15 681 zł, ale dochód nie był wyższy niż 7000 zł.
Tarcza 3.0 rozpoczęła działanie

GOSPODARKA. To kolejny element antykryzysowych rozwiązań, które mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorstwom narażonym na trudności w wyniku wpływu pandemii na możliwość prowadzenia działalności gospodarczej

– Ze zwolnienia ze składek mogą teraz skorzystać firmy, których przychód przekroczył 15 681 zł, ale dochód nie był wyższy niż 7000 zł. Tak zakłada nowa odsłona tarczy antykryzysowej. Dzięki temu więcej przedsiębiorców skorzysta z pomocy – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
Według nowych przepisów ze zwolnienia ze składek skorzystają samozatrudnieni, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 kwietnia i których przychód uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, przekracza 15 681 zł (czyli 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto na 2020 r.), ale za to ich dochód nie przekracza 7 tys. zł. Ze zwolnienia będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy, którzy korzystają z tzw. ulgi na start. Zwolnieniu dla tych grup podlegają składki za kwiecień i maj – nawet jeśli zostały opłacone.
– Dzięki tym rozwiązaniom więcej firm skorzysta z pomocy. Nowa odsłona tarczy uprawnia do świadczenia postojowego przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia tego roku. Pozostałe warunki pozostają bez zmian – wyjaśnia Beata Kopczyńska.
Do starania się o świadczenie postojowe trzeba wykazać 15-procentowy spadek przychodu. Czyli np. na wniosku składanym w maju przychód za kwiecień powinien być niższy o 15 proc. od przychodu za marzec.
Postojowe nie bez ograniczeń
Wypłata świadczenia postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Ocenia to sam wnioskodawca. W oświadczeniu nie trzeba wykazywać kolejnego spadku przychodów, ale sytuacja materialna przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić.
– Dobrze byłoby, aby klienci pamiętali o podaniu we wniosku swoich aktualnych danych kontaktowych. W razie wątpliwości nasz pracownik skontaktuje się z wnioskodawcą e-mailem lub telefonicznie. Wyjaśnimy, co należy zrobić, aby uzupełnić lub skorygować wniosek – przypomina rzeczniczka. Jak dotąd w województwie śląskim wypłacono 144 mln zł w ramach świadczenia postojowego. Otrzymało je około 72 tys. przedsiębiorców i osób pracujących na umowach cywilnoprawnych. W naszym okręgu częstochowskim oddział ZUS zrealizował takich wypłat 9005. Ich kwota przekroczyła 18 mln zł. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Uwaga, oszukują „na Tauron”

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Ukrywał się 24 lata, ale w końcu go złapali

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2024