Bezpieczeństwo

Bandyci biorą się za firmy

Przestępcy wykorzystują trudny czas, jakim jest pandemia, wymyślając coraz to nowe scenariusze oszustw, często oparte na strachu przed skutkami koronawirusa - ostrzega policja. ARCH. POLCIJI
Bandyci biorą się za firmy

UWAGA. To kolejny przykład na to, że przestępcy każdą okazję spróbują wykorzystać dla swoich celów. Teraz atakują przedsiębiorców korzystających z programu Tarcza Finansowa PFR

– Wiemy, że oszuści dzwonią głównie do osób prowadzących działalność gospodarczą, proponując pomoc w złożeniu wniosku i uzyskaniu subwencji finansowych w ramach Tarczy Finansowej PFR. W trakcie rozmowy przestępcy starają się namówić rozmówców do skorzystania z ich usług w zakresie złożenia wniosku o wsparcie finansowe, który można złożyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Wmawiają przy tym przedsiębiorcy, że jest to proces bardzo skomplikowany i czasochłonny, sugerując, że bez eksperckiego wsparcia sobie nie poradzi. Używają przy tym wysublimowanych metod socjotechnicznych – podaje rzecznik kłobuckiej policji, mł. asp. Joanna Wiącek-Głowacz.
Po co to wszystko? Celem jest zdobycie kluczowych danych osobowych ofiary, jej loginów i haseł do bankowości internetowej, treści kodów przysyłanych na SMS. Pozyskanie takich danych pozwala następnie przestępcom na wyprowadzanie środków z rachunków bankowych przedsiębiorcy – tak samo tych środków, które już tam są zgromadzone, jak i tych, które ewentualnie wpłyną w ramach tzw. tarczy.
Jak się bronić? Oczywiście nie można podawać nikomu loginu i hasła do bankowości internetowej – te dane może posiadać tylko właściciel konta. Nie można też podawać wrażliwych danych osobowych, adresu poczty elektronicznej. Właściwym krokiem jest natomiast weryfikacja, czy osoba dzwoniąca jest tą, za którą się podaje.
Skutkiem działań przestępców może być też otrzymanie mejli z załącznikami, których nie wolno otwierać, lub z linkami, których nie wolno klikać. Jakkolwiek mogą one przypominać materiały związane z programem tzw. tarczy, w rzeczywistości będą tak spreparowane, by pomóc przestępcom w osiągnięciu celu. Mogą zainfekować komputer, a to z kolei da pełny ostęp do danych ofiary. Oczywiście nie można instalować żadnych programów, które pozwolą bandytom na dostęp do naszych wrażliwych danych i do pieniędzy.
Przestępcy sięgają też po warianty innych znanych metod oszustw. Mogą się np. podawać za policjantów i proponować ryzykowne działania. Dokładnie jak w słynnej metodzie „na wnuczka”.
– Przestępcy wykorzystują trudny czas, jakim jest pandemia, wymyślając coraz to nowe scenariusze oszustw, często oparte na strachu przed skutkami koronawirusa – dodaje przedstawicielka policji. Kluczowe jest zachowanie chłodnej głowy, zdrowego rozsądku, niepoddawanie się presji i pamiętanie o daleko posuniętej ostrożności. Pozornie bardzo atrakcyjne oferty powinny budzić czujność. Przestępcy wymyślając stale coraz nowsze scenariusze oszustw. Obecnie bywają one oparte na strachu przed skutkami koronawirusa. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bezpieczeństwo

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Bezpieczeństwo

Nabił dostawczaka jak szalony

Jarosław Jędrysiak1 lutego 2024

„Nigeryjski szwindel” wciąż w mejlach

Jarosław Jędrysiak4 kwietnia 2022

Tak nas okradają. Sposoby przestępców

Jarosław Jędrysiak11 stycznia 2022

Niebezpieczne kulki magnetyczne

Adam Świerczyński10 stycznia 2022

Oszukują… na wymianę rynny

Jarosław Jędrysiak22 grudnia 2021

Uważaj! To ci powie oszust

Jarosław Jędrysiak25 listopada 2021