Region

Naukowcy z Częstochowy opracowali lek na koronawirusa?

Zespół z Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych UJD wraz z CBMM PAN opracował dwuskładnikowy lek, który może znaleźć zastosowanie nie tylko w leczeniu choroby COVID-19 spowodowanej zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, ale także w zapobieganiu jej rozwinięciu się oraz we wzmocnieniu odpowiedzi immunologicznej skierowanej przeciw SARS-CoV-2. ARCH.
Naukowcy z Częstochowy opracowali lek na koronawirusa?

EPIDEMIA. Zespół naukowców z Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie opracował lek, który może znaleźć zastosowanie nie tylko w leczeniu choroby COVID-19, spowodowanej zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, ale także w zapobieganiu jej rozwinięciu się oraz we wzmocnieniu odpowiedzi immunologicznej

Zespół z Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych UJD wraz z CBMM PAN (w składzie: mgr M. Turek, dr E. Różycka-Sokołowska, prof. dr hab. M. Makowska-Janusik, dr M. Koprowski i dr K. Owsianik pod kierunkiem prof. dr. hab. P. Bałczewskiego) opracował dwuskładnikowy lek, który może znaleźć zastosowanie nie tylko w leczeniu choroby COVID-19 spowodowanej zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, ale także w zapobieganiu jej rozwinięciu się oraz we wzmocnieniu odpowiedzi immunologicznej skierowanej przeciw SARS-CoV-2. Wynalazek został zgłoszony w Urzędzie Patentowym RP.
– Głównym składnikiem opracowanego leku jest substancja czynna stosowana dotychczas w leczeniu nadciśnienia tętniczego, oddziaływująca na białko ACE2 (enzym konwertujący angiotensynę typu II), które jest także receptorem dla koronawirusa SARS- -CoV-2, przy którego pomocy wirus wnika do wnętrza komórki – wyjaśnia prof. dr hab. Piotr Bałczewski. – Dzięki blokowaniu tego receptora substancja czynna może zapobiegać rozwojowi zespołu ostrej niewydolności oddechowej, która jest główną przyczyną zgonów pacjentów zakażonych SARS- -CoV-2, a oprócz tego zwiększa produkcję ochronnego peptydu angiotensyny-(1-7).
Stan badań na świecie
W ciągu niecałych 2 miesięcy na całym świecie zarejestrowano już 38 innych badań klinicznych dotyczących wpływu tej substancji czynnej oraz innych leków z tej grupy na przebieg infekcji SARS- -CoV-2. Dodatkowy korzystny efekt opracowanej formulacji jest zapewniony przez drugi składnik (nutraceutyk), który jest kluczowym związkiem pozwalającym na wzmocnienie odpowiedzi immunologicznej, głównie w infekcjach wirusowych, a także zapobiega uszkodzeniom tkanki płucnej wywołanych przez respirator, co jest szczególnie istotne w przypadku leczenia COVID-19. Co ważne, główny składnik opracowanego leku charakteryzuje się słabą rozpuszczalnością, co skutkuje jego niską biodostępnością. Opracowana metodologia koamorfizacji, pozwalająca na otrzymanie dwutorowo działającego leku, doprowadziła do otrzymania stabilnej formy farmaceutycznej, charakteryzującej się do 24-krotnie większą rozpuszczalnością niż wyjściowy komponent i proporcjonalnie większą biodostępnością.
Badania zostały wykonane ze środków projektu NCN Preludium (M.Turek) nr UMO-2019/33/N/ ST5/01602 oraz z funduszu badań statutowych Działu Chemii Organicznej CBMiM PAN w Łodzi nr 500-02. (as)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Więcej w Region

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Uwaga, oszukują „na Tauron”

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Ukrywał się 24 lata, ale w końcu go złapali

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2024