Region

Wilki blisko

Według stale aktualizowanego atlasu ssaków w Polsce wilki widywano na terenach między Częstochową i Koniecpolem, w okolicach Radomska i Kleszczowa, w lasach w rejonie Kalet i Lublińca, a także w pobliżu Olesna. ARCH.
Wilki blisko

PRZYRODA. Czasy, gdy wilki spotykało się tylko w bajkach, już minęły. Drapieżniki te obserwowano już całkiem blisko naszego powiatu

Jeśli ktoś sądzi, że w Polsce spotkać wilka można najwyżej gdzieś tam w lesistych górach czy w głębi największych puszcz, to jest w błędzie. Będące pod ochroną drapieżniki zajmują kolejne tereny i w coraz większej liczbie powiatów w Polsce były już w ostatnich latach widywane. Wilki spotyka się więc na terenie praktycznie całego warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, w sporej części pomorskiego, lubelskiego, kieleckiego. Oczywiście także w Karpatach i w Beskidach. A u nas?
Według stale aktualizowanego atlasu ssaków w Polsce wilki widywano na terenach między Częstochową i Koniecpolem, w okolicach Radomska i Kleszczowa, w lasach w rejonie Kalet i Lublińca, a także w pobliżu Olesna. Ich obecność – często niemająca charakteru stałego – jest też więc odnotowana praktycznie u bram naszego powiatu. Kwestią czasu pozostaje, kiedy zostaną zauważone w naszych lasach.
Czy wiąże się z tym niebezpieczeństwo? Doniesienia wskazują, że tam, gdzie wilków jest więcej, potrafią one zaatakować stada hodowlane zwierząt, które stanowią ich pokarm. Atakują i zagryzają też psy, które uważają za konkurencję. Przyjmuje się jednak, że wilki nie atakują ludzi. A przynajmniej nie my jesteśmy ich celem. Zagadnienie to trudno jednak streścić w kilku zadaniach. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Uwaga, oszukują „na Tauron”

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Ukrywał się 24 lata, ale w końcu go złapali

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2024