Kraj

Rząd zwolni część firm z ZUS na kolejne 3 miesiące. Wiemy, kto może liczyć na ulgę

Foto: Andrzej Iwanczuk / East News
Rząd zwolni część firm z ZUS na kolejne 3 miesiące. Wiemy, kto może liczyć na ulgę

Szeroko rozumiana branża turystyczna może liczyć na nowy mechanizm wsparcia ze strony państwa. Jak dowiaduje się Business Insider Polska, rząd zamierza zwolnić te przedsiębiorstwa z obowiązku opłacania ZUS przez kolejne trzy miesiące. Trwa dopinanie szczegółów.

Branża turystyczna, która wciąż nie odzyskała skali pozwalającej na przetrwanie firm od kilku miesięcy rozmawiała z rządem o specjalnym pakiecie wsparcia
Jak udało nam się ustalić, trwają właśnie ostatnie prace nad nowymi rozwiązaniami dla turystki, które zostaną ogłoszone w najbliższych dniach
Wicepremier Jadwiga Emilewicz chce, by w ramach nowego pakietu firmy z sektora turystycznego m.in. zostały na kolejne trzy miesiące zwolnione z obowiązku opłacania ZUS
Najważniejsze instrumenty tarczy antykryzysowej, choć miały powszechny charakter, to były ograniczone w czasie. Mikroprzedsiębiorcy i osoby samozatrudnione mogły niemal automatycznie uzyskać umorzenie płatności obowiązkowych składek na ZUS, ale tylko na 3 miesiące. Także inne narzędzia pomocowe, jak dopłaty do postojowego, czy wakacje kredytowe były rozwiązaniami, które miały pomóc firmom przetrwać najbardziej surowy okres zamrożenia gospodarki.

I choć trudno precyzyjnie określić ile firm dzięki tym działaniom uciekło spod gilotyny – rząd chwali się liczbą 1 miliona uratowanych etatów – to bez wątpienia bezprecedensowa skala operacji miała korzystny wpływ na całą polską gospodarkę, która została zasilona kwota ponad 100 mld złotych. Problem w tym, że wraz z końcem czerwca trzymiesięczny okres wsparcia dobiegł końca, a nie wszyscy po stopniowym zniesieniu większości restrykcji powrócili do dawnej skali biznesu.

Nie wszyscy są w stanie przetrwać
Nie wszyscy powrócili nawet do skali biznesu, która pozwala im utrzymać się nad powierzchnią. Spektakularnym przykładem jest tu branża turystyczna i powiązane z nią różnego rodzaju usługi – od hotelarstwa, przez transport na gastronomii kończąc.

– W związku z długoterminowym i dramatycznym spadkiem popytu na usługi naszego przemysłu od ponad 4 miesięcy prowadzimy rozmowy z Ministerstwem Rozwoju oraz innymi instytucjami administracji państwowej (m.in. PFR, PARP, BGK, ARP) dotyczące jak najszybszego wprowadzenia w życie sektorowego pakietu wsparcia pozwalającego nam na przetrwanie – mówi Bartosz Bieszyński, koordynator sztabu kryzysowego branży turystycznej, wydarzeń, spotkań i czasu wolnego.

Kolejne zwolnienia ze składek
Jak ustalił Business Insider rząd, a konkretnie wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w wyniku rozmów z przedstawicielami branży turystycznej, eventowej oraz przewozów osobowych zdecydowała o przedłużeniu dla nich o kolejne 3 miesiące zwolnienia z ZUS, możliwości uzyskania dopłaty do wynagrodzeń oraz postojowego. Według naszych informacji, obecnie dopinane są szczegóły nowych rozwiązań, ale ulgi i dopłaty mają obowiązywać wstecznie od 1 lipca. Jeśli jednak nie uda się wystarczająco szybko uzyskać zgody Komisji Europejskiej na taką pomoc, pakiet wejdzie w życie od początku sierpnia. Co na to branża?

Przedłużenie zwolnień z ZUS, dopłat do wynagrodzeń i tzw. „postojowego” są jednym z naszych głównych priorytetów stąd cieszymy się, że rząd zdecyduje się na ich sprawne wprowadzenie. Niemniej jednak jak zawsze „diabeł tkwi w szczegółach”. Nie znamy na ten moment szczegółowych propozycji regulacyjnych więc nie wiemy m.in. jakie PKD zostaną uwzględnione (a jest to kluczowe, bo przedsiębiorcy często pracują na różnych klasyfikacjach) oraz jak będzie wyglądał sam proces pod kątem operacyjnym. Dodatkowo niezmiennie aktualne pozostaje w mocy nasz kluczowy postulat dot. opracowania kompleksowej strategii odbudowy naszego przemysłu zawierający m.in. rozwiązania pobudzające popyt jak chociażby obniżenie VAT na nasze usługi, wprowadzenie dodatkowych narzędzi płynnościowych (prognozujemy spadki do końca 2020 roku w wysokości co najmniej 70 proc. więc tarcza finansowa PFR zaraz ulegnie wyczerpaniu i nasz cash flow będzie zagrożony), czy też utworzenie funduszu grantowego (wykorzystujące EU Recovery Fund) z przeznaczeniem na innowacje w naszej branży. Wierzymy zatem, że sprawnie zakończymy rozmowy dot. wprowadzenia krótkotrwałych narzędzi wsparcia jak właśnie ulgi ZUS i szybko przejdziemy do przygotowania kompleksowej wspólnej wizji i planu odbudowy naszego przemysłu. W najbliższy wtorek mamy spotkanie z Panią Premier Emilewicz i jej zespołem więc wierzę, że wszystkie powyższe kwestie szczegółowy omówimy w partnerskim duchu
– podkreśla poproszony o komentarz do naszych ustaleń reprezentujący branżę Bartosz Bieszyński.

źródło: businessinsider.com.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kraj

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Kraj

Zainteresowanie wyjazdami jest o ⅕ mniejsze niż w ubiegłym roku

Marcin Syguda2 czerwca 2022

Przemysław Czarnek: Od 1 września do szkół wróci przysposobienie obronne

Marcin Syguda18 marca 2022

Kierowcy ze Słowacji na polskich stacjach benzynowych. Wszyscy tankują do pełna, większość także do kanistrów

Marcin Syguda2 lutego 2022

Nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany w całej Polsce

Marcin Syguda29 sierpnia 2021

Chcesz wybudować dom? Te projekty pobierzesz za złotówkę

Marcin Syguda14 sierpnia 2021

Cyfryzacja minus. Dowód tylko w urzędzie

Jarosław Jędrysiak11 sierpnia 2021