Miedźno, powiat

Już nie przyjmują wniosków na azbest

Wyroby azbestowe stosowano kiedyś powszechnie, zalecano je jako wyjątkowo trwałe. O ich szkodliwości zaczęto mówić w zasadzie dopiero po latach. I do dziś tu i ówdzie jest z tym ciągle problem.
Już nie przyjmują wniosków na azbest

BEZPIECZEŃSTWO. Zainteresowanie skorzystaniem ze wsparcie na usuwanie wyrobów zawierających azbest osiągnęło zaplanowany na ten rok limit

Programy usuwania azbestu realizowane są w wielu gminach. Co roku korzysta z nich pewna grupa mieszkańców, którzy zdecydowali się na złożenie wniosków. Programy te są rozpisane na większą liczbę lat, choć tych lat, które do końca jeszcze pozostały, jest też coraz mniej. Decyzji nie powinno się po prostu odkładać bez końca. Zwłaszcza że na finiszu zainteresowanie może być spore – i po prostu można się „nie załapać”. Przykład dużego zainteresowania programem usuwania wyrobów z azbestem mamy z gminy Miedźno. Tu właśnie ogłoszono, że od tego tygodnia, od poniedziałku, aż do końca roku nie będą już przyjmowane kolejne wnioski na nieodpłatny odbiór azbestu od mieszkańców gminy.
– Związane jest to z wyczerpaniem środków z budżetu gminy, przeznaczonych na ten cel – wyjaśniają w urzędzie.
Programami usuwania azbestu warto się zainteresować. Jak wspomnieliśmy, w wielu gminach namawia się do skorzystania z tego rodzaju pomocy – i opłaca się to zrobić. Warto podpytać o szczegóły we własnym urzędzie. Z wyrobami zawierającymi azbest jest bowiem taki kłopot, że choć kiedyś stosowano je powszechnie, dziś wycofuje się je z naszej przestrzeni jako szkodliwe dla zdrowia. Na razie jeszcze można wspomóc się w takiej operacji usuwania azbestu z gospodarstwa dofinansowaniem w ramach takiego programu, jaki właśnie spotkał się z dość dużym zainteresowaniem w gminie Miedźno. Co prawda nie ma tu mowy o środkach na nowe pokrycie dachowe, ale i samo uniknięcie kosztów demontażu, a zwłaszcza utylizacji niebezpiecznego odpadu jest warte uwagi i opłacalne. Kto całkiem sprawę zaniedba, kto „zaśpi” kolejne lata, może się w końcu doczekać czasu, że każą mu taki na przykład dach z eternitu rozebrać i zutylizować już całkiem na własny koszt. A dobrze wiemy, że w kwestii odpadów i ich utylizacji z roku na rok jest tylko coraz drożej. Po prostu warto więc zaplanować wymianę wyrobów azbestowych na bezpieczne i podpytać w swojej gminie, w jaki sposób dostać na to wsparcie. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miedźno, powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Miedźno, powiat

„Miedziaki dla Miedźna”, czyli jak gmina walczy o podatnika

Jarosław Jędrysiak8 marca 2021

ZIB Bernat Miedźno mistrzem kłobuckiej ALHPN

Stanisław Wrzesiński10 marca 2020

Pomogli ofiarom żywiołu

Jarosław Jędrysiak2 września 2017