Kraj

Rząd dofinansuje zakup komputerów dla dzieci w pieczy zastępczej za 130 mln zł

Na zdjęciu: minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wojewoda Ewa Leniart, starosta Jerzy Sudoł. (Materiały prasowe)
Rząd dofinansuje zakup komputerów dla dzieci w pieczy zastępczej za 130 mln zł

130 mln złotych z unijnego programu Wiedza Edukacja Rozwój przeznaczy rząd na zakup m.in. komputerów dla dzieci w pieczy zastępczej – poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Pieniądze do dzieci trafią za sprawą samorządów powiatowych.

O programie wsparcia dla dzieci w pieczy zastępczej minister Jarosińska-Jedynak poinformowała na poniedziałkowej konferencji prasowej w Rzeszowie. Na zakup m.in. komputerów trafi łącznie 130 mln złotych z programu unijnego Wiedza Edukacja Rozwój. Wystarczy to na sfinansowanie ok. 30 tys. sztuk sprzętu.

Jak tłumaczyli obecni na konferencji wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz starosta powiatu tarnobrzeskiego Jerzy Sudoł, dla województwa podkarpackiego to oznacza dofinansowanie blisko 3,7 mln złotych.

– W ramach PO WER uruchomiliśmy wiele działań, wspieramy domy pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej oraz placówki pieczy zastępczej. Kwota środków, na jaką opiewają budżety tych projektów to prawie pół miliarda złotych – tłumaczyła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Minister dalej tłumaczyła, że pieniądze w ramach funduszy europejskich trafią do dzieci w pieczy zastępczej za pośrednictwem samorządów powiatowych, które ową pieczę zastępczą organizują. Zakupiony sprzęt ma pomóc uczniom w nauce zdalnej.

Jarosińska-Jedynak wyjaśniała, że wsparcie to jest niezbędne, ponieważ wiele dzieci znalazło się w trudnej sytuacji ze względu na pogłębiający się kryzys wywołany przez trwającą pandemię koronawirusa.

Projekt realizuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wraz z wojewodami. Ma on na celu wyrównać szanse w dostępie do edukacji. Przeznaczony jest dla dzieci z domów dziecka oraz podobnych placówek rodzinnych.

Jak czytamy w komunikacie ministerstwa, w pieczy zastępczej obecnie w Polsce jest ponad 72,5 tys. dzieci. 16,7 tys. dzieci żyje w specjalnych placówkach, natomiast 55,5 tys. – w pieczy o charakterze rodzinny.

źródło : wp.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kraj

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Kraj

Zainteresowanie wyjazdami jest o ⅕ mniejsze niż w ubiegłym roku

Marcin Syguda2 czerwca 2022

Przemysław Czarnek: Od 1 września do szkół wróci przysposobienie obronne

Marcin Syguda18 marca 2022

Kierowcy ze Słowacji na polskich stacjach benzynowych. Wszyscy tankują do pełna, większość także do kanistrów

Marcin Syguda2 lutego 2022

Nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany w całej Polsce

Marcin Syguda29 sierpnia 2021

Chcesz wybudować dom? Te projekty pobierzesz za złotówkę

Marcin Syguda14 sierpnia 2021

Cyfryzacja minus. Dowód tylko w urzędzie

Jarosław Jędrysiak11 sierpnia 2021