Oświata

Szef MEN apeluje o zwiększenia subwencji oświatowej

Szef MEN Dariusz Piontkowski /Jan Bielecki /East News
Szef MEN apeluje o zwiększenia subwencji oświatowej

– Wystąpiliśmy do ministra finansów o zwiększenia subwencji oświatowej tak, aby pojawiły się dodatkowe środki na zajęcia wyrównawcze w pierwszym semestrze. Podobnie powinny zachować się samorządy – poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski na antenie Polskiego Radia.

Na pytanie, jak ocenia naukę zdalną powiedział, że ta forma nauczania była wyjściem awaryjnym. – W sytuacji, kiedy pojawiła się pandemia, kiedy zmuszeni byliśmy do zamknięcia szkół, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania pandemii i nie chcąc doprowadzić do tego, aby młodzież miała po prostu wolne zdecydowaliśmy się na kształcenia na odległość – powiedział minister edukacji.

Kształcenie zdalne mniej efektywne
W ocenie Piontkowskiego kształcenie zdalne jest mniej efektywne, niż standardowy kontakt nauczyciela z uczniem i możliwość dyskusji, rozmowy, korygowania na bieżąco tego, co się dzieje. – Wydaje się, że tak chyba było – powiedział minister edukacji.

Zwrócił uwagę, że rodzice, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, musieli przejąć część obowiązków. – Mobilizacja starszych uczniów nie zawsze była adekwatna do potrzeb. Jednak możliwości dyscyplinowania uczniów wirtualnie są mniejsze, niż przy bezpośrednim kontakcie. Mogło to mieć wpływ na wynik egzaminów – powiedział.

Słabsze wyniki egzaminów
Przyznał, że to nie ósmoklasiści wypadli nieco słabiej, niż w poprzednich latach, tylko maturzyści, którzy mieli dodatkowo kilka tygodni na uzupełnienie wiedzy, na powtórzenie, na lepsze przygotowanie się do egzaminu.

– Część maturzystów to wyraźnie wykorzystała, bo w porównaniu z kilkoma poprzednimi latami wzrost wyników najlepszych, ale jest też grupa uczniów, która się zdemobilizowała i nie potrafili się odpowiednio przygotować do egzaminu – stąd średnia jest troszkę niższa, niż w ubiegłych latach – powiedział. – Bywały też lata, kiedy ta średnia była jeszcze niższa w tym roku – zauważył szef resortu edukacji narodowej.

Wniosek o zwiększenie subwencji oświatowej
Poinformował, że wystąpił do ministra finansów i do premiera z wnioskiem o zwiększenia subwencji oświatowej, tak, aby pojawiły się dodatkowe środki na zajęcia w pierwszym semestrze.

– Podobnie powinny zachować się samorządy – dodał.

źródło: interia.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oświata

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Oświata

Uczniowie wrócą we wrześniu do szkół? MEN wydało oświadczenie

Ewa Chojnacka24 czerwca 2020

Gimnazja do likwidacji

Redakcja7 listopada 2015