Region

Najniższa emerytura w województwie to 5 groszy

Tak jak cieszą wysokie kwoty świadczeń, tak na drugim biegunie są kilkuzłotowe, a nawet groszowe emerytury.
Najniższa emerytura w województwie to 5 groszy

EMERYTURY. Prawie 17 tysięcy złotych wynosi najwyższa emerytura w województwie śląskim. Wypłaca ją chorzowski oddział ZUS. Nie jest to rekordowe świadczenie, bo w Polsce są osoby, które otrzymują emeryturę nawet powyżej 20 tys. zł. Z kolei najniższa emerytura w naszym województwie to zaledwie 5 groszy

Przeciętna emerytura w Polsce to około 2,4 tys. zł. Dla mężczyzn ta średnia jest zdecydowanie korzystniejsza, bo wynosi prawie 3 tys. zł, dla kobiet poniżej 2 tys. zł. Jednak wśród świadczeniobiorców nie brakuje takich emerytów, których emerytura przekracza 9 tys. zł. W takiej wysokości świadczenie trafia do ponad 3,3 tysiąca osób w kraju. Ale są też emerytury, które przekraczają nawet 20 tys. zł. Takie świadczenia trafiają do emerytów z mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.
Najwyższe emerytury w województwie śląskim
W województwie śląskim najwyższa emerytura, w kwocie 16,9 tys. zł, trafia do emeryta, który przeszedł na nią w wieku 77 lat i 6 miesięcy, mając staż prawie 57-letni. Świadczenie wypłaca chorzowski oddział ZUS. Kolejna wysoka emerytura na Śląsku, w kwocie 15,2 tys. zł, trafia do świadczeniobiorcy również z chorzowskiego ZUS. Mężczyzna przeszedł na emeryturę w wieku prawie 75 lat, a pracował, bez jakichkolwiek zwolnień chorobowych czy innych okresów nieskładkowych, blisko 55 lat. W pozostałych pięciu śląskich oddziałach w województwie śląskim nie brakuje emerytów, których świadczenie wynosi od 11,4 tys. zł do 14,2 tys. zł. I tak najwyższa emerytura z terenu bielskiego oddziału w wysokości 13 596 zł trafia do mężczyzny, który na świadczenie przeszedł w wieku prawie 72 lat, a jego staż przekroczył 53 lata. W częstochowskim ZUS najwyższa emerytura to 11,4 tys. zł. Na jej wysokość wpływ miał zarówno wiek, w którym emeryt przeszedł na świadczenie (68 lat i 5 miesięcy), jak i 49-letni staż pracy. Rybnicki oddział najwyższą emeryturę, w wysokości 12,3 tys. zł, wypłaca mężczyźnie, który na świadczenie przeszedł w wieku prawie 67 lat. W sosnowieckim ZUS najwyższa emerytura to kwota przekraczająca 12,3 tys. zł. Wypracował ją mężczyzna z prawie 45-letnim stażem ubezpieczeniowym, który na świadczenie przeszedł tuż przed swoimi 70. urodzinami. Z zabrzańskiego oddziału najwyższe świadczenia – powyżej 14 tysięcy – trafiają do dwóch seniorów. Jeden przeszedł na emeryturę po prawie 57 latach pracy, mając ukończone 74 lata i 11 miesięcy, a drugi w wieku 75 lat.
Jak wynika z analizy dokumentów w ZUS, tak wysokie świadczenia otrzymują osoby, które bardzo długo pracowały, a na emeryturę przeszły później niż zaraz po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Bo trzeba pamiętać o tym, że każdy rok dłuższej pracy, ponad ustawowy wiek emerytalny, to wzrost świadczenia o około 8-10 proc. Zatem wysokie świadczenia to nic innego jak zwykła matematyka.
– Emerytura jest pochodną dwóch rzeczy: zebranego kapitału i przewidywanej długości życia. Im dłużej pracujemy, tym więcej składek odprowadzimy, więc zbudujemy sobie wysoki kapitał. Jednocześnie im dłużej pracujemy po osiągnięciu wieku emerytalnego, tym czas pobierania świadczenia jest krótszy, a zatem ma to wpływ na wyliczenie świadczenia i jego wysokość – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego.
Niechlubne rekordy
Tak jak cieszą wysokie kwoty świadczeń, tak na drugim biegunie są kilkuzłotowe, a nawet groszowe emerytury. W Polsce najniższa wypłacana emerytura wynosi 2 grosze i trafia do mieszkanki Lubelszczyzny. W województwie śląskim najniższą emeryturę – w wysokości 5 groszy – wypłaca sosnowiecki ZUS. W bielskim oddziale ZUS najniższa emerytura wynosi 47 groszy, otrzymuje ją kobieta, która miała tylko 15 dni pracy. Chorzowski ZUS najniższą emeryturę wypłaca w wysokości 17 groszy. Tak niska emerytura trafia do kobiety, która miała odprowadzone jedynie 39,54 zł składki emerytalnej. Oddział ZUS w Częstochowie najniższą emeryturę – w wysokości 1,76 zł – wypłaca mężczyźnie. Udowodnił on 10 miesięcy stażu pracy, a na świadczenie przeszedł w wieku 68 lat i 3 miesięcy. 46 groszy emerytury otrzymuje klient rybnickiego ZUS. W zabrzańskim oddziale najniższa emerytura trafia do mężczyzny i wynosi 68 groszy.
Skąd się biorą groszowe emerytury?
– Dziś z każdej wpłaconej składki, nawet tej jednej, po osiągnięciu wieku emerytalnego przez daną osobę i złożeniu wniosku o emeryturę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza emeryturę. I nawet jeśli z tego wyliczenia wynika kila groszy, to takie świadczenie jest wypłacane – wyjaśnia rzeczniczka.
Dla kogo minimalna emerytura?
Tak niskie emerytury dziwią, bo wszyscy wkoło słyszą o minimalnej emeryturze, która wynosi obecnie 1200 zł brutto.
– Trzeba pamiętać o tym, że aby dostać minimalną emeryturę, konieczne jest udowodnienie odpowiedniego stażu pracy. Dla kobiet to 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat. Jeśli przy takim stażu w wyliczeniu emerytury wyjdzie nam kwota niższa niż gwarantowana wysokość minimalnej (obecnie 1200 zł), ZUS podnosi świadczenie do wysokości minimalnej emerytury. Czyli jeżeli z wyliczenia wyjdzie kwota np. 980 zł, to kobiecie, która udowodni 20 lat stażu pracy, a mężczyźnie z 25 latami stażu pracy ZUS podnosi świadczenie do 1200 zł brutto — tłumaczy Kopczyńska. (as)

2 komentarze

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Więcej w Region

Jest więcej policjantów

Jarosław Jędrysiak5 czerwca 2024

Przestępcy przemycali ludzi do Niemiec

Jarosław Jędrysiak25 kwietnia 2024

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024