Bezpieczeństwo

W wakacje śpieszy się bardziej?

Kierowca pojazdu marki BMW jechał w terenie zabudowanym 212 na godzinę. W słowniku ludzi kulturalnych brakuje słów, by dostatecznie dosadnie nazwać jego „osiągnięcie”
W wakacje śpieszy się bardziej?

POLICJA. System fotoradarowy od początku wakacji zarejestrował ponad 188 tysięcy przekroczeń prędkości. To o ponad 10 tysięcy więcej niż rok temu

Rekordy odnotowane przez system ITD robią wrażenie. Zdarzył się kierowca, który w terenie zabudowanym jechał… 180 na godzinę. To nawet na autostradzie jest zauważalnie za szybko.
– Kierowcy cały czas zapominają o tym, że nie są nieśmiertelni. Że jadąc za szybko, mogą stracić życie, zdrowie, ale też że mogą zabić innych – mówi Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.
– Myślmy nie tylko o bezpieczeństwie własnym, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Przed nami ostatnie wakacyjne tygodnie i wzmożony ruch na drogach, apeluję do kierowców o rozsądek i zdjęcie nogi z gazu – przypomina Gajadhur.
Wróćmy do niechlubnych rekordów. Niektóre fotoradary mają mało roboty. Inne – pstrykają co chwilę, bo i mają co rejestrować. Rekordowy wyłapał… 2,6 tysiąca wykroczeń!
Głównie „ciężką nogę” mają wcale nie pędzący służbowymi dostawczakami, a zwykli kierowcy osobówek. Odpowiadają oni za 93 proc. naruszeń.
Ciekawą informacją jest też średnia wielkość przekroczenia prędkości. To aż 23 km/h. Czyli to nie kilka na godzinę więcej, nie coś, co można by uznać za wynik braku koncentracji i niespoglądania na licznik.
Urządzenia ITD zarejestrowały też ponad 7 tysięcy przypadków niestosowania się kierujących do sygnalizacji świetlnej. To o ponad 19 proc. więcej niż rok wcześniej. Jedno z urządzeń zarejestrowało aż ponad 1,3 tysiąca wjazdów na skrzyżowanie na czerwonym świetle…
Są pewne pozytywy
O ile więcej jest wykroczeń w czasie wakacji, o tyle w skali roku ich liczba nieco spadła. O około 15 procent. – Od stycznia do 12 sierpnia fotoradary zarejestrowały ponad 866 tysięcy naruszeń. W tym samym okresie 2019 r. – ponad milion. Niechlubnym rekordzistą jest kierowca, który w miejscowości Ligota Górna w województwie opolskim jechał z prędkością 212 km/h. Przy ograniczeniu prędkości do 70 km/h. Przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 142 km/h. Od początku roku najwięcej naruszeń zarejestrował fotoradar w Warszawie przy ul. Grójeckiej, wykonujący pomiary w kierunku centrum – ponad 11,5 tysięcy – podają służby prasowe ITD. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bezpieczeństwo

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Bezpieczeństwo

Nabił dostawczaka jak szalony

Jarosław Jędrysiak1 lutego 2024

„Nigeryjski szwindel” wciąż w mejlach

Jarosław Jędrysiak4 kwietnia 2022

Tak nas okradają. Sposoby przestępców

Jarosław Jędrysiak11 stycznia 2022

Niebezpieczne kulki magnetyczne

Adam Świerczyński10 stycznia 2022

Oszukują… na wymianę rynny

Jarosław Jędrysiak22 grudnia 2021

Uważaj! To ci powie oszust

Jarosław Jędrysiak25 listopada 2021