Region

Najpiękniejszy ceglany budynek na świecie jest w Katowicach! To Wydział Radia i Telewizji UŚ

Wydział Radia i TV UŚ - materiały prasowe Wienerberger / WhiteMAD
Najpiękniejszy ceglany budynek na świecie jest w Katowicach! To Wydział Radia i Telewizji UŚ

Poznaliśmy zwycięzców konkursu Wienerberger Brick Award 2020. Główną nagrodę Grand Prize zdobył budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ceglana bryła pokonała ponad 600 konkurentów z całego świata!

Finał konkursu Wienerberger Brick Award 2020 odbywał się w Wiedniu. Z powodu pandemii gala finałowa była skromniejsza niż zwykle, bo bez udziału publiczności. Przebieg finału można było śledzić online. Do konkursu zgłoszono ponad 600 projektów z całego świata, które wyłoniono w lokalnych edycjach konkursu. W polskiej edycji zwyciężył budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, który zaprojektowali architekci z pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe. To właśnie ten budynek reprezentował Polskę w Wiedniu.
Budynek, w którym swoją siedzibę ma Wydział Radia i Telewizji UŚ zwyciężył także w jednej z sześciu konkursowych kategorii – Sharing public spaces.

Projekt budynku zakładał stworzenie całkowicie nowego obiektu, który dostarczy studentom nowe, funkcjonalne miejsca do pracy i nauki. Nowoczesny gmach został doceniony przez ekspertów za jego niebanalny kształt, a także fakt, że zachowuje historyczną zabudowę. Budynek od strony ulicy nawiązuje do dawnej fabryki żarówek, która stała na tej działce. Udało się to dzięki zastosowaniu ceglanej, ażurowej fasady od strony ulicy św. Pawła w Katowicach. Wewnątrz wydziału znalazł się otwarty dziedziniec. Pomysłowym zabiegiem było doświetlenie wewnętrznego patio. Architekci postawili na wysokie, panoramiczne przeszklenia nowych budynków, przez które cały dzień pada światło, a w nocy można bezproblemowo podziwiać gwieździste niebo.

W projekcie zastosowano trzy podstawowe materiały – ceramikę, drewno i beton, jednak to ten pierwszy, wykorzystany w różnych formach, decyduje o charakterze całego obiektu. Na uwagę zasługuje elewacja frontowa, w którą wbudowano fragment zachowanego, starego budynku przemysłowego. Okazuje się, że z cegły można zrobić prawdziwe dzieła sztuki!
writ1
Wienerberger już od ponad 14 lat organizuje międzynarodowy konkurs wyróżniający obiekty, w których zastosowano materiały ceramiczne, nie ograniczając wykorzystania innych marek. Otwarta formuła pozwala na przegląd najciekawszych obiektów, zaprojektowanych przez polskich architektów a konkurs ma na celu promować polską architekturę i polskich architektów zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Szanse na zwycięstwo mają innowacyjne, oryginalne rozwiązania architektoniczne, do powstania których użyto materiałów ceramicznych. Konkurs odbywa się w systemie biennale. Co dwa lata Jury konkursowe, w którym zasiadają architekci i krytycy architektury wybiera najlepsze realizacje polskich architektów.

writ2

Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – Jakub Certowicz / WhiteMAD

writ3
Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – Jakub Certowicz / WhiteMAD

5
Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – Jakub Certowicz / WhiteMAD

źródło:onet.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Region

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Uwaga, oszukują „na Tauron”

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Ukrywał się 24 lata, ale w końcu go złapali

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2024