Kraj

W Polsce stoi dom, który jest bezpieczny jak forteca. Oto jak go zaprojektowano

Foto: KWK PROMES
W Polsce stoi dom, który jest bezpieczny jak forteca. Oto jak go zaprojektowano

W małej wiosce pod Warszawą powstał najbezpieczniejszy dom, jaki można znaleźć w Polsce. Budynek jest fortecą, która daje absolutne poczucie bezpieczeństwa jego mieszkańcom.

Najbezpieczniejszy dom w Polsce zaprojektował znany architekt, Robert Konieczny. Inwestor powiedział mu, że kwestią priorytetową jest dla niego „maksymalne poczucie bezpieczeństwa”. Tej idei podporządkowano wygląd i funkcjonalność budynku.

1

Foto: KWK PROMES

– Kiedy dom otwiera się na ogród, boczne ściany, wschodnia i zachodnia, przesuwają się w kierunku zewnętrznego ogrodzenia, tworząc plac przedwejściowy. Po minięciu furtki w ogrodzeniu wchodzący musi czekać w tym swoistym buforze bezpieczeństwa, aż zostanie wpuszczony do domu, nie ma także ryzyka, że bawiące się w ogrodzie dzieci w niekontrolowany sposób wydostaną się na ulicę – wyjaśniają przedstawiciele pracowni architektonicznej KWK PROMES.

2

Foto: KWK PROMES

Bryła budynku ma formę prostopadłościanu. Część ścian zewnętrznych jest ruchoma – to bardzo nowatorskie rozwiązanie. Jak wyjaśniają przedstawiciele KWK PROMES:

Nowatorstwo pomysłu polega więc na ingerencji ruchomych przesłon w układ funkcjonalny działki, przez co gdy dom jest zamknięty (np. w nocy), strefa bezpieczna zawiera się tylko w obrysie budynku. Za dnia, w wyniku otwarcia ścian, zostaje poszerzona o otaczający ogród.

3

Foto: KWK PROMES

Ruchome ściany, które zaprojektował Robert Konieczny, stanowią uniwersalne rozwiązanie, będące podstawą nowego typu budynków, „wyrażający się nie w formie, lecz w sposobie funkcjonowania”.

4

Foto: KWK PROMES

Przesuwne ściany nie są jedynymi ruchomymi elementami budynku. Są także m.in. okiennice o wysokości 2,8 m i szerokości do 3,5 m otwierające się pod kątem 180 stopni oraz most zwodzony – fragment ściany opadający pod kątem 90 stopni – który prowadzi na taras dachowy pawilonu basenowego. Wszystkie ruchome elementy działają dzięki silnikom elektrycznym zabudowanym w ścianach.

5

Foto: KWK PROMES

Budynek jest nie tylko bezpieczny, lecz także przyjazny dla środowiska. Zastosowano w nim dużo przeszkleń, dzięki czemu w ciągu dnia wykorzystuje energię słoneczną. W nocy, gdy powłoka jest zamknięta, pozyskana w ciągu dnia energia może się akumulować. „Takie rozwiązanie w połączeniu z hybrydowym systemem grzewczym (większość energii pozyskiwana jest z odnawialnych źródeł – pompa ciepła oraz systemy solarne wspomagane ogrzewaniem gazowym) oraz wentylacją mechaniczną z rekuperacją, sprawia, że dom staje się inteligentnym budynkiem pasywnym”.

6

Foto: KWK PROMES

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kraj

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Kraj

Zainteresowanie wyjazdami jest o ⅕ mniejsze niż w ubiegłym roku

Marcin Syguda2 czerwca 2022

Przemysław Czarnek: Od 1 września do szkół wróci przysposobienie obronne

Marcin Syguda18 marca 2022

Kierowcy ze Słowacji na polskich stacjach benzynowych. Wszyscy tankują do pełna, większość także do kanistrów

Marcin Syguda2 lutego 2022

Nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany w całej Polsce

Marcin Syguda29 sierpnia 2021

Chcesz wybudować dom? Te projekty pobierzesz za złotówkę

Marcin Syguda14 sierpnia 2021

Cyfryzacja minus. Dowód tylko w urzędzie

Jarosław Jędrysiak11 sierpnia 2021