Region

Znów rośnie liczba pracujących cudzoziemców

Według danych ZUS-u ponownie rośnie liczba pracowników z zagranicy. Wcześniej i w tej sferze widoczne były efekty koronawirusowego kryzysu.
Znów rośnie liczba pracujących cudzoziemców

RYNEK PRACY. Koronawirusowy kryzys spowodował spadek liczby cudzoziemców podejmujących u nas legalną pracę i dokładających się do naszego systemu ubezpieczeń społecznych. Ale było to zjawisko przejściowe. Obecnie znów mamy coraz więcej pracowników z zagranicy

Epidemia COVID-19 spowodowała najpierw dość liczne wyjazdy pracujących w Polsce cudzoziemców do ich krajów rodzinnych. W kraju liczba osób z zagranicy pracujących legalnie i objętych ubezpieczeniami społecznymi spadła między lutym a kwietniem o prawie 48 tysięcy. W samym województwie śląskim ubyło z rynku pracy 4877 takich pracowników – ich liczba zmalała z 59 tysięcy w końcu lutego do 55 tysięcy w końcu kwietnia. Obecnie mamy dany za sierpień. I wskazują one jednoznacznie, że liczba pracujących i zasilających nasz system emerytalny swoimi składkami cudzoziemców znów rośnie. W województwie mamy takich osób około 57 tysięcy. Czyli wyraźnie więcej niż w piku epidemii, ale jeszcze jednak mniej niż przed jej wybuchem.
Wszystkie te liczby dotyczą osób objętych ubezpieczeniami społecznymi. Jak pokazały przypadki także z naszego powiatu, ujawnione poniekąd w związku z zagrożeniem COVID-19, nie zawsze osoby takie obejmowane są ubezpieczeniami – nie zawsze też same mają na to bezpośredni wpływ. To sprawia, że liczba obywateli innych państw realnie pracujących w Polsce nie jest ściśle znana.
– Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce może być znacznie większa niż liczba tych, którzy pracują i objęci są ubezpieczeniami społecznymi. Trzeba pamiętać o tym, że dane ZUS obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są w nich ujęci zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub pracują nielegalnie – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Nie zmienia się w zasadzie nic istotnego w kwestii pochodzenia zagranicznych pracowników. Wciąż najwięcej osób przyjeżdżających do pracy w Polsce pochodzi z Ukrainy. Są też Białorusini, Gruzini. Ale i państw bardziej odległych – jak Ghana, Kuba, Jemen, Zimbabwe czy Nepal. Powrót do pracy w Polsce po koronawirusowym kryzysie w największym stopniu dotyczy też właśnie obywateli Ukrainy. Ich liczba ponownie rośnie najszybciej. W województwie śląskim w sierpniu było ich o około 5 tysięcy więcej niż w czerwcu. Co ciekawe, w statystykach prowadzi region częstochowski. To u nas liczba pracujących cudzoziemców jest najwyższa w województwie. W ostatnim podsumowaniu odnotowano tutaj 11 337 takich osób. 9879 z nich to obywatele Ukrainy. (jar)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Uwaga, oszukują „na Tauron”

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Ukrywał się 24 lata, ale w końcu go złapali

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2024