Kłobuck

Intercity zatrzyma się w Kłobucku?

Jeśli za kilka lat pasażerowie faktycznie znów zaczną wysiadać z pociągów w Kłobucku, zobaczą taki „zabytek”. No ale… informacje, które „wychodził” u kolejarzy nasz czytelnik, tak czy inaczej są dość optymistyczne.
Intercity zatrzyma się w Kłobucku?

KOMUNIKACJA. A jednak warto było pisać wszędzie te pisma. Jest plan powrotu pociągów do Kłobucka – mówi nam przez telefon podekscytowany Andrzej Stolecki

Przypomnijmy – bo może nie każdy zerknął akurat na te artykuły – że Andrzej Stolecki to mieszkaniec, który uznał, że nie odpuści i nie da spokoju żadnym urzędnikom, dopóki nie zostanie spełniona polityczna obietnica sprzed lat. Obietnica powrotu połączeń pasażerskich z Kłobucka. Większość odpowiedzi z urzędów i instytucji, które nasz czytelnik do tej pory dostał, wskazywała raczej na to, że się od tej jego korespondencji tak jakby trochę „opędzają”. I nie deklarują ani nie informują o niczym konkretnym. A fakty są wszystkim już znane: dworzec w Kłobucku w ruinie, linia kolejowa w przebudowie, a perony pod dworcem – w ogóle rozbierane w ostatnich latach, by szybciej tędy jeździły pociągi towarowe.
Wyrzucają drzwiami? To wejdź oknem
– Mówiłem, że nie odpuszczę, dopóki tych pociągów tu nam nie przywrócą. Przecież moglibyśmy mieć połączenie na Śląsk, na Pomorze. Teraz, gdy z komunikacją są takie kłopoty. Może byłby też dodatkowy sposób poruszania się transportem kolejowym po regionie – mówi kolejny raz pan Andrzej. – Wszystkim tym urzędnikom powtarzam, że tej sprawy nie można traktować tylko na zasadach czystej ekonomii. Tu trzeba myśleć o realizacji ważnych potrzeb społecznych – dodaje.
Gdy nasz czytelnik dzwonił do nas po raz pierwszy, rozmawialiśmy o przywróceniu ruchu kolejowego u nas z lokalnymi samorządowcami. Starosta wspomniał wtedy, że powrót komunikacji kolejowej na linię przez Kłobuck nie jest całkowicie wykluczony, bo nawet na tych stacjach, gdzie peronów już nie ma, uzgodniono pozostawienie miejsca, aby móc je ewentualnie kiedyś odbudować. Taka możliwość to jednak małe pocieszenie. Bo kiedy niby te perony odbudują i przywrócą pociągi? Za kilka lat? Za kilkanaście?
Nasz czytelnik nie zniechęcił się ani tymi informacjami, ani wymijającymi odpowiedziami z urzędów, do których pisał. Poparli jego stanowisko posłowie partii rządzącej z regionu – składają w sprawie interpelację. Niewiele – bo to tylko zapytanie – jednak to też się liczy, że o sprawie się mówi. Teraz nasz czytelnik doczekał się odpowiedzi od spółki odpowiedzialnej za tory kolejowe. I triumfuje.
– Widzi pan, będą przywracać te perony. Jest ruch w kierunku tego, żeby przywrócić w Kłobucku połączenia kolejowe. Na pewno przyda się też w tym zakresie wsparcie samorządów – komunikuje w rozmowie telefonicznej Andrzej Stolecki.
Kolej robi nadzieję
Co tak właściwie odpowiedziała naszemu czytelnikowi spółka PKP Polskie Linie Kolejowe?
– Modernizacja stacji Kłobuck jest ujęta w zakresie rzeczowym projektu inwestycyjnego dotyczącego prac na tutejszej linii kolejowej. Początkowo planowano rozbiórkę peronów pasażerskich na stacji Kłobuck z uwagi na ich stan techniczny. Planowano jednak pozostawić miejsce na odbudowę tych peronów, gdyby w przyszłości doszło do wznowienia ruchu pasażerskiego na linii 131 przez stację Kłobuck – wyjaśnia w imieniu spółki Karolina Biedroń.
PKP PLK ma też uzasadnienie takiego postępowania: brak zainteresowania wznowieniem ruchu pasażerskiego na tej linii przez samorządy województw śląskiego i łódzkiego. A jednak coś ważnego zmieniło się w ostatnim czasie.
– W grudniu 2019 r. przewoźnik PKP Intercity poinformował nas o planowanym wznowieniu od 2027 r. połączeń dalekobieżnych na linii kolejowej 131 z postojem na stacji Kłobuck – podaje Biedroń.
Data daleka – dopiero za siedem lat. Ale przekaz jasny: jest plan, by wróciło do Kłobucka połączenie dalekobieżne. Niejedno już słyszeliśmy, nawet od ważnych polityków, więc podchodzimy do tej deklaracji ostrożnie.
Połączenie, to i perony
W piśmie PKP PLK jest też zapowiedź, że w związku z planem przywrócenia połączenia dalekobieżnego, które by przewidywało postój pociągu w Kłobucku, ulegną zmianie także plany co do samej tutejszej stacji. Wymaga to rozwiązania wielu kwestii technicznych, ale PKP jest nawet w stanie podać tu pewne daty.
– Planowana data przywrócenia stacji Kłobuck do eksploatacji to pierwsza połowa 2023 roku – podaje Biedroń z PKP PLK.
– Termin ten może jednak ulec zmianie – zastrzega jednak w piśmie do naszego czytelnika.
Wiele nadal zależy od zainteresowania przewoźników. Jeśli spółki prowadzące połączenia kolejowe będą zainteresowane wysyłaniem swoich pociągów do Kłobucka czy przez Kłobuck, PKP zajmie się też tutejszą infrastrukturą. Zapowiedź połączenia Intercity na razie wpłynęła na modyfikację planów dotyczących kolei w Kłobucku. O ile oczywiście plany znów się nie zmienią.

2 komentarze

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Fotografowali wiosnę

Jarosław Jędrysiak10 kwietnia 2024

Rusza wielka inwestycja pod Kłobuckiem

Jarosław Jędrysiak31 marca 2024

Przedszkolaki gośćmi w szkole

Jarosław Jędrysiak26 marca 2024

Są środki na bezcenny zabytek

Jarosław Jędrysiak25 marca 2024

Wkrótce decyzja o budowie drogi wojewódzkiej 491

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

W tym gronie po raz ostatni

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024