Powiat

Uważajcie na czad

Czad powstaje głównie podczas spalania w niewłaściwych warunkach. ARCH.
Uważajcie na czad

BEZPIECZEŃSTWO. Startuje sezon grzewczy. To czas, w którym ciągle warto ponawiać ostrzeżenie przed czasem

Czad powstaje głównie podczas spalania w niewłaściwych warunkach. Człowiek, który może być narażony na działanie czadu, może sam to generujące tlenek węgla spalanie prowadzić, może tylko być gdzieś w pobliżu, w tym samym budynku. Czad jest podstępny, bo go nie widać, nie czuć. Odczuwa się tylko skutki jego działania: ból głowy, duszności, trudności z oddychaniem, senność, nudności. Łatwo uznać, że to dolegliwości powodowane przez coś innego niż czad. Dłuższe narażenie na działanie tlenku węgla powoduje z kolei obniżenie zdolności ofiary do samodzielnego uratowania się. Pojawia się brak umiejętności oceny zagrożenia, a w ślad za nim – brak właściwej reakcji. Człowiek po prostu pozostaje nadal w zaczadzonym pomieszczeniu, zamiast uciekać. Czasem cudem ratuje go ktoś z zewnątrz. Były i dokładnie takie przypadki w naszym powiecie. Ale często nikt się nie pojawia. I zaczadzony zasypia, potem umiera.
Jak tego uniknąć? Trzeba zadbać o właściwe warunki spalania – na przykład w piecu centralnego ogrzewania. Ale nie zawsze mamy na to wpływ. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w czujnik czadu. Urządzenie wykryje zagrożenie, zaalarmuje. Da szansę, by opuścić zagrożone miejsce, by co najmniej pilnie przewietrzyć mieszkanie. Da szansę zawiadomienia służb ratunkowych.
Przypadki zaczadzeń najczęściej zdarzają się w sezonie grzewczym. Z oczywistych powodów. Właśnie wkraczamy w ten okres. Warto więc znać zagrożenie. I być ostrożnym. I zabezpieczonym. (jar)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

„Zmieścimy się wszyscy”

Jarosław Jędrysiak3 czerwca 2024

Policyjny turniej

Jarosław Jędrysiak2 czerwca 2024

Automatycznie wyrejestrują stare auta

Jarosław Jędrysiak29 maja 2024

Stypendium za przyszłą pracę

Jarosław Jędrysiak21 maja 2024

Rozmawiali o regionalnej drodze rowerowej

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2024

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024