Region

Więcej żołnierzy WOT w walce z koranawirusem

Terytorialsi zostaną wprowadzeni do szpitali, które zgłoszą taką potrzebę. WOT
Więcej żołnierzy WOT w walce z koranawirusem

WOJSKO. Przekroczony został próg 20 tys. nowych zakażeń. W planach WOT został on zdefiniowany jako „trigger” uruchamiający przejście formacji do działań przeciw epidemiologicznych o dużej intensywności

Zgodnie z zapowiedziami Ministra Obrony Narodowej w najbliższym czasie zaangażowanie wojska we wsparcie walki z koronawirusem zostanie zwiększone do ponad 20 tys. żołnierzy. Dużą część z nich będą stanowić żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Już dzisiaj wszyscy żołnierze WOT, z wyjątkiem tych już zaangażowanych w działania przeciwkryzysowe, otrzymali powiadomienia o konieczności stawienia się w swojej jednostce wojskowej. Szerokie powołania ochotników mają na celu jeszcze większe niż dotychczas zaangażowanie wojska w działania przeciwkryzysowe.
– Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymają też silniejsze wsparcie od Wojsk Operacyjnych. Oznacza to, że operacja „Trwała Odporność” nabiera charakteru operacji połączonej. Naszym celem są działania przeciwepidemiczne o dużej intensywności, prowadzone w kilkumiesięcznej perspektywie czasowej – informuje Monika Ligejka, rzecznik prasowy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Terytorialsi zostaną wprowadzeni do szpitali, które zgłoszą taką potrzebę. Tam przejmą zadania wstępnej segregacji pacjentów, tzw. triasu – obecnie takie zadania żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej wykonują w ponad 20 placówkach. Wspierają także 3 stacje sanitarno-epidemiologiczne. WOT kieruje też żołnierzy do punktów wymazowych, gdzie zajmą się oni pobieraniem materiału biologicznego na obecność koronawirusa. Obecnie takie wsparcie wojskowi realizują w 3 punktach na Śląsku.
Znacznie wzrośnie liczba samodzielnych punktów „test&go”, które, jak wykazały dotychczasowe doświadczenia, pozwalają na pobieranie wymazów od bardzo dużej liczby osób w krótkim czasie. Równolegle WOT będzie budować kilka regionalnych centrów pobrań, które docelowo, w przyszłości, będą mogły zamienić się w centra szczepień.
Kolejnym obszarem, który zaangażuje zdecydowanie większą liczbę żołnierzy niż dotychczas, będzie budowa szpitali tymczasowych na szczeblu wojewódzkim. Oprócz bezpośredniego wsparcia w zakresie logistycznym, gdzie będą mogły być delegowane siły z jednostek specjalistycznych wojsk operacyjnych, żołnierze WOT zapewnią i utrzymają zasilanie awaryjne z wykorzystaniem elektrowni polowych o dużej mocy. Wojsko zwiększy również wsparcie policji przy monitoringu kwarantanny oraz ocenie potrzeb i pomocy osobom w niej przebywającym.
Równolegle ze stopniowym wzrostem zaangażowania w zadania wymienione powyżej w WOT na szeroką skalę będzie odbywać się szkolenie żołnierzy pod kątem czekających ich zadań. Już trwają i będą realizowane kolejne kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) oraz pobierania materiału biologicznego. Po ich ukończeniu wojskowi w jeszcze większym stopniu odciążą służby medyczne, aby te mogły zająć się udzielaniem pomocy najbardziej potrzebującym oraz zająć miejsca w budowanych szpitalach tymczasowych. Na razie WOT dysponuje 2159 żołnierzami przeszkolonymi na poziomie kompetencji KPP oraz posiada ponad 500 żołnierzy przeszkolonych z pobierania wymazów. (as)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Więcej w Region

Jest więcej policjantów

Jarosław Jędrysiak5 czerwca 2024

Przestępcy przemycali ludzi do Niemiec

Jarosław Jędrysiak25 kwietnia 2024

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024