Powiat, region

Ranking samorządowych inwestycji

Ranking samorządowych inwestycji

RANKING. Rankingi „Wspólnoty” to świetne i merytorycznie wypracowane zestawienia, które od lat cyklicznie ukazują, w jakim miejscu – względem innych – znajdują się samorządy także z naszego regionu. Aktualnie spójrzmy na zestawienie liderów inwestycji samorządowych i na to, jak względem nich wypadają samorządy powiatu kłobuckiego

Zainteresowanych szczegółami metodologii i pełnym zakresem danych statystycznych odsyłamy do „Pisma Samorządu Terytorialnego «Wspólnota»”. Tu skupimy się na tej części rankingu, która dotyczy Kłobucka i okolic. Przy opracowywaniu rankingu inwestycji „Wspólnota” wzięła pod uwagę całość wydatków majątkowych poniesionych przez samorządy w ciągu ostatnich trzech lat (2017-2019). To pozwala uniknąć wpływu chwilowych wahań na ogólny statystyczny obraz charakteryzujący samorządy. Po prostu w ciągu roku może się zdarzyć jedna ogromna inwestycja, a potem – kilka lat „posuchy”. Spojrzenie z perspektywy trzyletniej pozwala więc na lepsze dostrzeżenie faktycznego stanu samorządowych inwestycji. Powtórzmy – po szczegóły metodologii i zasad rankingu odsyłamy do „Wspólnoty”.

Województwo i region
Nasze silne gospodarczo województwo śląskie wypada marnie, jeśli chodzi o średnie wydatki inwestycyjne samorządów z lat 2017-2019 liczone na głowę mieszkańca. Zajmujemy w kraju ostatnie, 16. miejsce z kwotą 82,54 zł inwestycji na osobę. Jeszcze rok temu byliśmy przedostatni, ale w najnowszym rankingu przegoniło nas województwo łódzkie. Dorzućmy, że przoduje województwo podlaskie z wydatkami 367,28 zł na mieszkańca. Czyli ponad cztery razy wyższymi. Wśród większych miast reprezentuje nasz region Częstochowa. To miasto na prawach powiatu znalazło się w rankingu „Wspólnoty” dopiero na 36. miejscu i odnotowało kolejny w tym zestawieniu spadek. Ponad cztery razy więcej na mieszkańca wydaje Świnoujście, lider rankingu, prawie trzy razy więcej drugie w zestawieniu Krosno. Duża Częstochowa wypada więc nie najlepiej.
Powiat
Bardziej interesują nas dane dotyczące powiatów ziemskich. Powiat kłobucki w rankingu wydatków inwestycyjnych uplasował się w kraju na 103. miejscu. To zła wiadomość, bo jeszcze rok temu był na 62. Rąk nie trzeba jeszcze załamywać. Bo to i tak całkiem przyzwoita lokata w gronie 314 powiatów ziemskich w Polsce. Okupujący w kolejnych latach sam koniec rankingu dolnośląski powiat górowski miał inwestycji średnio na 33,40 zł na mieszkańca. Nasz powiat kłobucki, mieszczący się w pierwszej połowie rankingu, przeznaczył na inwestycję 227,44 zł per capita. Lider, wielkopolski powiat leszczyński, wydał 658,81 zł.
Jak wyglądamy na tle sąsiadów? Więcej od kłobuckiego wydał na inwestycje – w przeliczeniu na mieszkańca – powiat częstochowski, który w świeżym rankingu „Wspólnoty” zajął wyższe, 92. miejsce. Gorzej od nas radził sobie powiat wieluński (107. lokata), oleski (122. miejsce) i pajęczański (215. pozycja w rankingu). Fatalnie wygląda tu powiat lubliniecki, 313. na liście – przedostatni w Polsce.
Kłobuck
W zestawieniu miast powiatowych – stolic powiatów ziemskich – znalazł się też nasz Kłobuck. Miasto zainwestowało 626,99 zł na mieszkańca i jest to wynik 158. w Polsce – na 267 miast w tym zestawieniu. Czyli nieco poniżej połowy stawki.
Bywało lepiej, bo w poprzednim zestawieniu „Wspólnoty” Gród nad Okszą zajmował miejsce 113. w kraju. Ale bywało i gorzej. Jak te nieco ponad sześćset złotych per capita ma się w porównaniu do innych powiatów? Lider, Polkowice, ma wydatki ponad 2,3 tys. zł, no ale to miasto postawione na rudach miedzi, więc trudno się równać. Ubogo inwestujące podlaskie Sejny wydały na mieszkańca tylko 181,69 zł, najmniej w kraju wśród stolic powiatów. A nasi sąsiedzi?
Lubliniec jest 60. z 906,66 zł per capita, a Wieluń ma w rankingu miejsce 80. z 819,89 zł inwestycji na mieszkańca. Oba miasta są większe od Kłobucka. Lepiej wypada jednak także mniejsze Olesno (116. lokata i 724,57 zł per capita). Biednie jest za to z inwestycjami w Pajęcznie. Tam wydano na mieszkańca tylko 315,16 zł i to 258. wynik w kraju, dziesiąty najgorszy od końca wśród stolic powiatów ziemskich. Krzepice Wydatki inwestycyjne Krzepic w przeliczeniu na mieszkańca są wyższe niż tak liczone wydatki Kłobucka. Miasto nad Liswartą ma w rankingu pozycję 301. wśród 606 polskich miast nie powiatowych, z dopisaną kwotą wydatków 775,20 zł. Dla porównania dodajmy, że wśród innych bliskich niedużych miast słabiej wypadł Działoszyn (315. miejsce), Praszka (477.) i Gorzów Śląski (578.). Znacznie lepiej natomiast Blachownia (151. lokata).
Przystajń na czele
Wśród gmin wiejskich – mamy ich w Polsce 1537 – najwięcej na inwestycje wydała per capita przebogata gmina Kleszczów (14 659,54 zł, ponad 3 razy więcej niż druga w rankingu gmina Rząśnia), a najmniej gmina Łanięta w Łódzkiem (61,41 zł). Jak lokują się na tej skali gminy powiatu kłobuckiego? Rozmiar ich wydatków i miejsce w rankingu prezentujemy przejrzyście na osobnym wykresie. U nas lideruje w każdym razie gmina Przystajń, która jednocześnie w kraju zajmuje pod tym względem 120. lokatę wśród gmin wiejskich. (jar)

ranking-samorzadowych-inwestycji

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat, region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat, region

Szukają dzierżawców MOP-ów przy autostradzie

Jarosław Jędrysiak16 maja 2022

Możemy zawalczyć o szlaki rowerowe

Jarosław Jędrysiak15 września 2021

Mierzą w wielu miejscach

Jarosław Jędrysiak8 maja 2021

Wypadków mniej, ale zabitych więcej

Jarosław Jędrysiak12 sierpnia 2020

Koronawirus w powiecie kłobuckim!

Jarosław Jędrysiak11 kwietnia 2020

Dwa nowe zakażenia w powiecie

Jarosław Jędrysiak31 marca 2020