Wręczyca Wielka

Kwiaty i na bezimiennych mogiłach

Cmentarne kwiaty w tym wyjątkowym roku obficie przyozdobiły wiele miejsc w gminie.
Kwiaty i na bezimiennych mogiłach

PAMIĘĆ. Niezwykłe dość konsekwencje miało to wielkie zamieszanie z tegorocznym dniem Wszystkich Świętych i z tym mnóstwem chryzantem, które w związku z tym pozostały niewykorzystane. Tę swego rodzaju katastrofę w wielu wypadkach przekuto na wyjątkową okazję

Informowaliśmy już – szeroko w naszych internetowych materiałach – o tym, jak gminy powiatu kłobuckiego zareagowały na „chryzantemowy kryzys” po de facto odwołaniu Wszystkich Świętych w zwyczajowym terminie z powodu pandemii. Chryzantemy, których mnóstwo zdążono przygotować na tę okazję, a które nie miały szans znaleźć nabywców, stały się problemem dla tych, którzy je sprzedają. O konsekwencjach mówiono wszędzie wiele, więc nie będziemy się tu o tym rozpisywać. Zaangażowanie samorządów i akcja Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pozwoliły na odzyskanie tych kwiatów, uratowanie finansów tych, którzy je uprawiają i sprzedają, a przy okazji… No właśnie. Najbardziej widocznym efektem było pojawienie się chryzantem w wielu miejscach publicznych. Udostępnialiśmy już wcześniej w naszych materiałach zdjęcia ukwieconego Kłobucka. Pokazywaliśmy i obrazki spoza powiatowego miasta.
Dorzucamy do tego jeszcze zdjęcia z gminy Wręczyca. To zwłaszcza dlatego, że pokazują one jeszcze jeden dodatkowy – i na swój sposób szczególnie ważny – efekt rozwiązywania „chryzantemowego kryzysu”.
Gmina Wręczyca Wielka też przyłączyła się do inicjatywy Biura Powiatowego Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Kłobucku w zakresie wsparcia producentów i sprzedawców chryzantem. Jak informują z urzędu, zainteresowanie było spore, udało się więc wesprzeć przedsiębiorców – a przy okazji ozdobić gminę. Uwagę przykuwa to, że dzięki tej akcji kwiaty obficie trafiły także w miejsca, które być może nie zawsze są aż tak mocno przyozdabiane. W gminie kwiaty pojawiły się więc w dobrze znanych miejscach pamięci narodowej, na cmentarzach, ale i w lokalnych kapliczkach. A szczególnie symboliczne jest, naszym zdaniem, zwłaszcza przyozdobienie grobów, o które dbać należy, a które – nie mając krewnych za opiekunów – wymagają pamięci od całego społeczeństwa. Jak mogiły żołnierzy, którzy zginęli, nie pozostawiwszy po sobie nawet nazwiska. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wręczyca Wielka

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Wręczyca Wielka

Przesadził – to mało powiedziane

Jarosław Jędrysiak13 lutego 2024

Jakie inwestycje w gminie Wręczyca?

Jarosław Jędrysiak31 stycznia 2024

Nasi na Planecie Energii

Jarosław Jędrysiak21 grudnia 2023

Sukces mażoretek

Jarosław Jędrysiak19 grudnia 2023

Pozytywni warcabiści

Jarosław Jędrysiak5 grudnia 2023

Będą wymieniać wodomierze

Jarosław Jędrysiak3 grudnia 2023