Region

Więcej A1 na Łódź przejezdne

Drogowcy stają na głowie, by od przyszłego roku na A1 między Łodzią i Częstochową działały już 4 pasy ruchu, po 2 w obu kierunkach. Choć na razie pomieszczone na jednej gotowej jezdni.
Więcej A1 na Łódź przejezdne

AUTOSTRADA. Kierowcy mają do dyspozycji już ponad 41 kilometrów nowej jezdni autostrady w kierunku Łodzi. Kolejny właśnie oddany im odcinek znów poprawia przepustowość tej ważnej trasy

Prace budowlane na A1 w kierunku Łodzi trwają – i trwać będą jeszcze długo. Aby jednak trasa nie była trudno przejezdna aż do końca realizacji inwestycji, drogowcy zdecydowali się oddać wcześniej kierowcom jedną w pełni skończoną jezdnię i urządzić tam pasy ruchu w obu kierunkach. I obietnicę tę realizują etapami.
Nowy odcinek
Tym razem do wcześniej oddanych kierowcom fragmentów A1 doszło cztery i pół kilometra i łącznie przejezdna nowa autostrada, na tymczasowej organizacji ruchu, ma już ponad 41 kilometrów. I chodzi tu tylko o fragment A1 pomiędzy obwodnicą Częstochowy i gotowym odcinkiem w Łódzkiem, czyli w tym rejonie, gdzie trwa budowa.
– Kierowcy mają już do dyspozycji następujące odcinki nowej jezdni A1: około 14 z około 15,8 km odcinka Tuszyn – Piotrków Trybunalski Południe, około 10 z około 16,8 km odcinka Kamieńsk – Radomsko, do tego około 7 km odcinka Radomsko – granica woj. łódzkiego i śląskiego, a także ponad 10 km z 17-kilometrowego odcinka od granicy województw łódzkiego i śląskiego do węzła Częstochowa Północ – doprecyzowują służby prasowe GDDKiA. Lada moment liczba oddanych kierowcom kilometrów wzrośnie z 41 do 65, bo tyle jest już gotowe, ale trzeba jeszcze rozwiązać kwestie organizacji ruchu i robót oraz zachować terminy wynikające z technologii.
– Najlepszym przykładem jest odcinek Piotrków Trybunalski Południe – Kamieńsk, gdzie ułożono już 7,5 km nawierzchni betonowej, jednak ze względu na czas konieczny dla „dojrzewania” betonu i prace m.in. przy obiektach inżynierskich na obecną chwilę nie można z niej korzystać – wyjaśniają drogowcy.
Przejezdność do końca roku
Co szczególnie ważne, drogowcy wciąż podtrzymują obietnicę oddania kierowcom jeszcze w tym roku całej gotowej i przejezdnej w obu kierunkach jezdni autostrady. Na razie jednej jezdni – więc z tymczasową organizacją ruchu. Ale już bez typowych utrudnień znanych z dotychczasowego okresu budowy drogi. Bo celem jest tutaj oddanie od przyszłego roku jezdni w takiej formie, aby zmieściły się na niej tymczasowe cztery pasy ruchu, czyli dwa w kierunku Łodzi i dwa w kierunku Częstochowy. Taka organizacja pozwoli uniknąć zatorów i korków. Autostrada będzie więc w pełni przejezdna, choć z pewnymi oczywistymi ograniczeniami – no bo jednak te cztery pasy znajdą się na jednej jezdni, a nie na dwóch, jak to ma być docelowo. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Jest więcej policjantów

Jarosław Jędrysiak5 czerwca 2024

Przestępcy przemycali ludzi do Niemiec

Jarosław Jędrysiak25 kwietnia 2024

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024