EKOLOGIA. Kłobucki ratusz szykuje się do podsumowania tegorocznego etapu wymiany źródeł ciepła u mieszkańców i już uruchamia nabór kolejnych wniosków o środki na ten cel – na rok przyszły. Kto z mieszkańców może po nie sięgać?
Co do tegorocznego etapu projektu, nazywającego się: „Wymiana źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych na terenie Gminy Kłobuck”, ratusz wyłonił w przetargu wykonawców czynności nadzoru inwestorskiego (będzie on kosztować w sumie 14,6 tys. zł – za tegoroczny i przyszłoroczny etap nadzoru nad projektem).
– To reprezentujące nas osoby fachowo przygotowane do tego, aby sprawdzić sposób wykonania instalacji u mieszkańców – wyjaśnia burmistrz Jerzy Zakrzewski.
Takie sprawdzenie jest typową procedurą i warunkuje wydawanie środków publicznych. A tu, jak wiadomo, istotą projektu jest możliwość skorzystania przez mieszkańców z takiego dofinansowania. Wykonane czynności nadzoru pozwolą domknąć procedurę formalnie i finansowo. To nie koniec projektu.
– Projekt jest rozpisany na dwa lata. Na rok obecny i przyszły. Część instalacji u mieszkańców będzie wykonywana w tym kolejnym, nadchodzącym etapie – dodaje burmistrz. Magistrat już ogłosił właśnie nabór wniosków mieszkańców na ten drugi, przyszłoroczny etap wymiany źródeł ciepła u mieszkańców. Szansę na uzyskanie dofinansowania mają więc kolejne osoby.
Jak skorzystać?
Magistrat uruchomił nabór uzupełniający, w którym po dofinansowanie mogą sięgać mieszkańcy zameldowani w gminie Kłobuck. Projekt obejmuje zakup i montaż kotłów na biomasę (pellet) oraz kotłów gazowych do produkcji energii cieplnej na potrzeby gospodarstw domowych. Sprawa jest opłacalna, bo w formie grantu można uzyskać aż do 95% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Przy czym nie więcej niż 10 tysięcy złotych brutto. Ile dokładnie? To zostanie ustalone na podstawie złożonych przez mieszkańca dokumentów koniecznych do rozliczenia grantu.Kto może sięgnąć po pieniądze? Poza tym, że wnioskodawca musi być zameldowanym mieszkańcem gminy Kłobuck, jego budynek mieszkalny, w którym będzie wymieniał źródło ciepła, ma się znajdować także na terenie gminy Kłobuck. To logiczne – bo program jest realizowany tutaj, w gminie. Nieruchomość, której dotyczy wniosek, musi mieć uregulowany stan prawny.
Co ważne, wnioskodawca nie może zalegać z podatkami i opłatami wobec gminy. Formalnie zgłoszenie ma postać składanego przez mieszkańca i prawidłowo wypełnionego wniosku. Jego wzór (wraz z regulaminem, podstawami prawnymi i specyfikacją techniczną) jest dostępny na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego w Kłobucku. Od czwartku można go też pobrać w urzędzie. W razie wątpliwości zawsze można się też skontaktować i dopytać o co trzeba. Potem te wypełnione wnioski będą kwalifikowane do projektu. Z mieszkańcami, którzy zostaną zakwalifikowani, gmina podpisze umowy dotyczące realizacji projektu.
Ważny jest czas. Termin składania wniosków w uruchamianym naborze będzie trwać od 30 listopada do 30 grudnia 2020 roku. W związku z sytuacją epidemiczną można je też składać elektronicznie na adres skrytki na ePUAP: /umklobuck/skrytka – albo pocztą elektroniczną na adres sekretariat@gminaklobuck.pl, ale w tym drugim przypadku trzeba wtedy i tak donieść oryginał wniosku do urzędu miejskiego i podać, kiedy się to zrobi. (jar)
Facebook
YouTube
RSS