Region

Gminom coraz trudniej

Rośnie różnica między subwencją oświatową a wydatkami samorządów na płace i pochodne w oświacie. Dotyczy to szczególnie mniejszych gmin. W gminach wiejskich luka oświatowa istotnie powiększa się zresztą nie od tego roku, a już od kilku ostatnich lat. ARCH.
Gminom coraz trudniej

GOSPODARKA. Budżety gmin uginają się pod ciężarem kolejnych obciążeń wynikających ze zmian przepisów, do tego ze wzrostem cen, regulacjami odnośnie do płac – w tym w oświacie. W tym roku nogę podłożyła im dodatkowo epidemia. Pokazuje to raport o stanie samorządowych finansów

„Raport o stanie finansów JST w województwie śląskim – stan po III kwartałach 2020 r.” został opracowany na zlecenie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Dokument wskazuje kluczowe obecnie zjawiska i tendencje w samorządowych finansach. Przyjrzano się w nim zwłaszcza dochodom ogółem, wydatkom bieżącym, ubytkom w dochodach z tytułu PIT i CIT, nadwyżce operacyjnej i luce finansowej w oświacie. Trudności wynikające z szeregu długotrwałych i tegorocznych okoliczności odbijają się także na możliwościach inwestycyjnych gmin. A to najlepiej widzą i odczuwają mieszkańcy.
Z wykresów zawartych w raporcie kilka istotnie rzuca się w oczy. Wśród nich ten, który zestawia wpływy samorządów z udziału w obniżonych za obecnej władzy centralnej podatków PIT i CIT. Zanotowano tu obniżkę 15 proc. w stosunku do trendu z ostatnich lat. Istotnie obniżyła się też nadwyżka operacyjna. To powoduje ograniczenie środków na inwestycje oraz na ewentualne spłaty zadłużenia. Wskaźnik ten pogorszył się szczególnie w przypadku gmin miejskich, ale zjawisko dotyczy również gmin wiejskich.
Rośnie różnica między subwencją oświatową a wydatkami samorządów na płace i pochodne w oświacie. Dotyczy to szczególnie mniejszych gmin. W gminach wiejskich luka oświatowa istotnie powiększa się zresztą nie od tego roku, a już od kilku ostatnich lat.
W podsumowaniu raportu prognozuje się, że nadchodzący rok może być jednym z najtrudniejszych z punktu widzenia zrównoważenia budżetu. W budżetach jednostek samorządowych należy się spodziewać problemów z finansowaniem zadań obligatoryjnych. A już dziś problem jest dostrzegalny wyraźnie w zakresie oświaty czy zadań związanych z gospodarowaniem odpadami. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Uwaga, oszukują „na Tauron”

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Ukrywał się 24 lata, ale w końcu go złapali

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2024