Region

Leśnicy współdziałają z ITD

Transporty drewna ITD kontroluje wraz z leśnikami. Chodzi o legalne zasady transportu i legalność przewożonego drewna.
Leśnicy współdziałają z ITD

DROGI. Chodzi o drogi. A dokładniej – o unikanie sytuacji, gdy wyjeżdżają na nie przeładowane transporty drewna. Bo takie mają negatywny wpływ na stan dróg. A dobry stan dróg to wspólny interes

Funkcjonariusze śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego i Straży Leśnej skontrolowali cztery ciężarówki przewożące drewno. I w każdym przypadku stwierdzili ich przeładowanie. Choć kontrola miała miejsce na południu województwa, przekaz płynący ze strony obu służb jest jasny: nie ma zgody na transport drewna bez zachowania zasad dotyczących dopuszczalnego tonażu. I dotyczy to nie tylko rejonu, gdzie przyłapano przed chwilą wspomnianych przewoźników.
Te kontrole pokazały , że problem potrafi być spory. Rekordzista przekroczył dopuszczalną masę aż o 12 ton i nacisk na oś o 4 tony. To ma wpływ na stan dróg, którymi się porusza taki pojazd. Do tego jego transport był zbyt długi i minimalnie zbyt szeroki – bo i tu przepisy wyznaczają bezpieczne ramy. Na dodatek jeszcze ciężarówka i ciągnięta przez nią przyczepa nie posiadały ważnych badań technicznych. Skutków wypadku z udziałem takiego przeciążonego drewnem kolosa lepiej sobie nie wyobrażać. W tym przypadku odpowiedzialność czeka przewoźników. A kierowcy już dostali mandaty.
Akcja nie była jednorazowa. Warto, aby o tym wiedzieli także nasi lokalni przewoźnicy.
– Śląska ITD i Straż Leśna planują kolejne wspólne działania. Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zapobieganie degradacji nawierzchni dróg oraz ujawnianie przypadków nieuczciwej konkurencji na rynku transportowym. Oprócz tego strażnicy leśni kontrolują legalność pozyskanego i przewożonego drewna – informują służby prasowe ITD. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Przestępcy przemycali ludzi do Niemiec

Jarosław Jędrysiak25 kwietnia 2024

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Uwaga, oszukują „na Tauron”

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024