Kraj

Przerażający ranking. Najbardziej rakotwórcze miejsca w Polsce

Polski Alarm Smogowy
Przerażający ranking. Najbardziej rakotwórcze miejsca w Polsce

W cieniu pandemii koronawirusa wrócił inny bardzo poważny problem. To smog, który ma bardzo zły wpływ na nasze zdrowie. Znamy miasta, w których w powietrzu unosi się najwięcej rakotwórczych substancji.

9de58b5c-ac83-48e0-945b-c6815f00683c

W ostatnich dniach mrozy wszystkim dają się we znaki. Niestety, zima wiąże się z tym, że rozpoczął się sezon grzewczy, czyli palenie w piecach węglem i drewnem. To z kolei ma bardzo zły wpływ na jakość powietrza w Polsce.

Miasta z najbardziej rakotwórczym powietrzem
Smog jest bardzo poważnym problemem, który ostatnio jest w cieniu pandemii koronawirusa. Ranking „Polski Alarm Smogowy” pokazuje, że w niektórych miastach sytuacja jest fatalna. W powietrzu unosi się benzo(a)piren, który jest rakotwórczy.

Poznaliśmy listę miast, w których powietrze jest najbardziej rakotwórcze. Niechlubnym liderem jest Nowy Targ, gdzie stężenie benzo(a)pirenu przekracza normę aż o 1800 proc! Na drugiej pozycji jest Rybnik (1300 proc), a na trzeciej Sucha Beskidzka (1100 proc.)

Wydawałoby się, że włodarze tych miast powinni być zaalarmowani sytuacją, w której mieszkańcy miejscowości oddychają rakotwórczymi substancjami pochodzącymi z kotłów na węgiel i drewno, a poziomy zanieczyszczenia wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy. W niektórych z miast widać duże zaangażowanie lokalnych władz np. Rybnika. Niestety w innych miejscowościach z listy działania samorządów w walce ze smogiem pozostawiają wiele do życzenia – mówi Piotr Siergiej, rzecznik „Polskiego Alarmu Smogowego”.

Tuż za podium znalazł się Nowy Sącz i Zdzieszowice, gdzie normy są przekroczone o 1000 procent. Fatalne powietrze jest także w Nowej Rudzie, Olkuszu, Tuchowie, Zabierzowie, Godowie i Myszkowie (800 proc.). Szczególnie rakotwórczym powietrzem oddychają także mieszkańcy Nowej Soli, Oświęcimia, Knurowa i Pszczyny (700 proc.).

PAS przedstawił jeszcze jedno zestawienie. To ranking miejscowości z największą liczbą dni z przekroczeniem dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10. Rekordzistą jest Pszczyna, gdzie w ciągu minionego roku było aż 106 takich dni. Dalej są Rybnik (89), Nowy Targ (88) i Wodzisław Śląski (86). Wszystkie dane dotyczą 2019 roku.

źródło: o2.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kraj

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Kraj

Zainteresowanie wyjazdami jest o ⅕ mniejsze niż w ubiegłym roku

Marcin Syguda2 czerwca 2022

Przemysław Czarnek: Od 1 września do szkół wróci przysposobienie obronne

Marcin Syguda18 marca 2022

Kierowcy ze Słowacji na polskich stacjach benzynowych. Wszyscy tankują do pełna, większość także do kanistrów

Marcin Syguda2 lutego 2022

Nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany w całej Polsce

Marcin Syguda29 sierpnia 2021

Chcesz wybudować dom? Te projekty pobierzesz za złotówkę

Marcin Syguda14 sierpnia 2021

Cyfryzacja minus. Dowód tylko w urzędzie

Jarosław Jędrysiak11 sierpnia 2021