PRZEPISY

Od 5 grudnia bez prawka, ale…

Od 5 grudnia posiadane prawo jazdy będzie można zostawić w domu, bo podczas poruszania się po kraju już nie będzie konieczności jego okazywania policji. ARCH.
Od 5 grudnia bez prawka, ale…

PRZEPISY. Zapowiadano lepiej grać końcu przepisy wejdą w życie. Kierowcy nie będą mieli obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy podczas kontroli drogowej. Są jednak pewne niuanse, które też należy znać

I tak od 5 grudnia posiadane prawo jazdy będzie można zostawić w domu, bo podczas poruszania się po kraju już nie będzie konieczności jego okazywania policji. To spore i oczekiwane ułatwienie. Może warto jednak dodać, że dotyczy to tylko polskich praw jazdy. Więc całkiem liczni u nas kierowcy z obcymi dokumentami będą je musieli nadal wozić przy sobie.
Inna sprawa to sytuacje losowe i praktyczne. Policja poradzi sobie bez naszego prawa jazdy, bo wszystkie dane sprawdzi w centralnej ewidencji kierowców. Ale jeśli przytrafi się stłuczka, do której nie wezwie się policji, to wówczas prawo jazdy może się przydać, by je okazać na przykład niedowierzającemu poszkodowanemu. Jest jednak wyjście, by nie musieć wozić samego dokumentu. Ma to umożliwić aplikacja mPrawo Jazdy. Na razie dostępna na urządzenia z Androidem.
Wbrew temu, co nieraz podawano, także w mediach o dużym zasięgu, aplikacja taka nie jest jednak konieczna w przypadku kontroli policyjnej. Czyli nie jest tak, że jeśli zostawimy prawko w domu, to musimy mieć aplikację. Policja poradzi sobie na podstawie podanych przez nas danych osobowych i niczego nie trzeba wozić. Aplikacja przyda się tylko w sytuacjach, gdy w zdarzenie nie będzie angażowana policja. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PRZEPISY

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w PRZEPISY

Jeździsz bez dokumentów? Jak trafisz na błąd w systemie, będą kłopoty

Marcin Syguda26 lutego 2021

Sejm uregulował status prawny hulajnóg elektrycznych

Marcin Syguda26 lutego 2021

Szykują się zmiany. Kiedy nie wolno będzie korzystać z telefonu?

Marcin Syguda21 lutego 2021

Hulajnogi elektryczne. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy

Marcin Syguda27 stycznia 2021

Już w 2021 r. kierowcy z prawem jazdy kat. B zyskają nowe uprawnienia. Pod dwoma warunkami

Marcin Syguda17 stycznia 2021

Przerwy na papierosa trzeba odpracować

Ewa Chojnacka12 lutego 2020