PRZEPISY

Szykują się zmiany. Kiedy nie wolno będzie korzystać z telefonu?

ARCH.
Szykują się zmiany. Kiedy nie wolno będzie korzystać z telefonu?

Szykuje się zmiana przepisów o ruchu drogowym. Chodzi o cztery kwestie: nadanie pierwszeństwa pieszemu, który wchodzi na przejście dla pieszych, ustanowienie zakazu korzystania z telefonu i innych urządzeń elektronicznych rozpraszających uwagę na przejściu dla pieszych, ujednolicenie prędkości w obszarze zabudowanym oraz zakaz tzw. jazdy na zderzaku na autostradach i drogach ekspresowych.

– Nie proponowalibyśmy tych przepisów, gdyby nie inne systemowe zmiany, które chcemy wprowadzić, aby budować bezpieczeństwo na polskich drogach – powiedział w Senacie wiceminister infrastruktury Rafał Weber, odnosząc się do noweli wprowadzającej m.in. zasadę pierwszeństwa pieszych także przy wchodzeniu na pasy.

Zaznaczył, że pierwsza taką zmianą jest program „Bezpieczna infrastruktura”. Dodał, że najprawdopodobniej zostanie on przyjęty na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów.

Jak powiedział Weber, w ramach programu zabezpieczono 2,5 mld zł. Pieniądze te w latach 2021-2024 zostaną wykorzystane na punktowe inwestycje na sieci dróg krajowych. Chodzi m.in. o doświetlenie przejść dla pieszych, poprawę otoczenia przejść dla pieszych, budowę chodników, ciągów pieszo-rowerowych, skrzyżowań i azyli dla pieszych.

– Oczywiście te inwestycje są i były prowadzone przez ostatnie lata, ale teraz – motywowani tymi przepisami – takich inwestycji na krajówkach będziemy prowadzić więcej – powiedział wiceminister. Dodał, że kolejnym ważnym elementem są takie same inwestycje realizowane przez samorządy „w ramach dodatkowej puli środków finansowych”, która została zabezpieczona w ubiegłym roku. Przypomniał także o Programie Budowy Dróg Krajowych i Programie Budowy 100 Obwodnic. Zapewnił, że wprowadzenie nowych przepisów poprzedzi szeroka kampania edukacyjna.

– Robimy wszystko – prawo, inwestycje drogowe, kampanię edukacyjną. To wszystko będzie się działo razem od przełomu maja i czerwca i dopiero wtedy przyniesie efekty – zaznaczył Weber. Wskazał także, że w przyszłości resort będzie chciał wzmocnić egzekucję przepisów. – Pracujemy nad takim systemem, który by usprawnił ściągalność mandatów z fotoradarów – – powiedział.

W trakcie debaty część senatorów miała wątpliwości, m.in. co do sposobów egzekucji przepisu zakazującego tzw. jazdy na suwak, czy odnośnie przepisu zakazującego pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych korzystania z telefonu komórkowego. Zgodnie z nim, pieszemu „zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz na przejściu dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych”. Zdaniem części senatorów przepis będzie rodził trudności interpretacyjne.

– Przepis został skonsultowany z MSWiA. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uznało, że to jest sformułowanie najlepsze, jeżeli chodzi o potencjalne czynności związane z ustalaniem tego, kto zawinił przy jakimś zdarzeniu drogowym – odpowiedział wiceminister Weber.

We wtorek Senacka Komisja Infrastruktury pozytywnie zaopiniowała uchwaloną przez Sejm nowelizację Prawa o ruchu drogowym wprowadzając do niej jedną poprawkę. Doprecyzowuje ona przepis zabraniający podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych korzystania z telefonu lub podobnego urządzenia elektronicznego i jednoznacznie wskazuje, że przepis ten dotyczy także sytuacji wchodzenia na przejście, a nie jedynie przechodzenia przez pasy.

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym została uchwalona przez Sejm posiedzeniu 21 stycznia. Za jej przyjęciem zagłosowało 423 posłów, 22 było przeciw, zaś czterech wstrzymało się od głosu.

Nowela zakłada, że piesi będą mieli pierwszeństwo także przed wejściem na pasy. „Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście” – napisano w ustawie.

Jak dodano, pieszy już znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a z kolei pieszy dopiero na nie wchodzący ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem za wyjątkiem tramwaju.

W nowelizacji przepisów zawarto zapis, zgodnie z którym podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które może rozpraszać jego uwagę.

Zmiany wprowadzają także zakaz jazdy zbyt blisko następnego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych, popularnie nazywanej jazdą na zderzaku. Odstęp między pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za pojazdem przed nim. Wyjątkiem ma być manewr wyprzedzania.

Nowe przepisy ujednolicają także dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym, obniżając ją do 50 km/h bez względu na porę doby. Obecnie w godzinach nocnych (godz. 23-5) dopuszczalną prędkością maksymalną jest 60 km/h. Jak wskazywali autorzy projektu, różnica prędkości między 50 a 60 km/h ma istotne znaczenie w kontekście długości drogi hamowania pojazdu oraz potencjalnych skutków zdarzeń drogowych.

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym wejdzie w życie 1 czerwca.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PRZEPISY

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w PRZEPISY

Jeździsz bez dokumentów? Jak trafisz na błąd w systemie, będą kłopoty

Marcin Syguda26 lutego 2021

Sejm uregulował status prawny hulajnóg elektrycznych

Marcin Syguda26 lutego 2021

Hulajnogi elektryczne. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy

Marcin Syguda27 stycznia 2021

Już w 2021 r. kierowcy z prawem jazdy kat. B zyskają nowe uprawnienia. Pod dwoma warunkami

Marcin Syguda17 stycznia 2021

Od 5 grudnia bez prawka, ale…

Jarosław Jędrysiak5 grudnia 2020

Przerwy na papierosa trzeba odpracować

Ewa Chojnacka12 lutego 2020