INWESTYCJA. Temat kanalizacji kłobuckiego Zakrzewa przewija się regularnie tak w dyskusjach publicznych, jak i w mediach społecznościowych oraz rozmowach mieszkańców. Jakie kroki ostatnio podejmowano w tej sprawie w magistracie?
Sprawa jest, generalnie rzecz biorąc, jeszcze na etapie „papierów”, ale zarazem znajduje się w nakreślonych już planach ratusza na przyszłość.
Na ostatniej sesji rady miejskiej burmistrz informował o wniosku do Wód Polskich w sprawie granic aglomeracji Kłobuck. Chodzi tu o aglomerację w znaczeniu obszaru objętego kanalizacją. Czego konkretnie dotyczy zmiana i z czego ona wynika? Okazuje się, że ma to związek właśnie z kanalizowaniem Zakrzewa. Ściślej – z przygotowywaniem się do nowego unijnego okresu budżetowego i do środków do pozyskania w jego ramach. Także na kanalizację. Jest to po prostu konieczna procedura, aby gmina Kłobuck (jak każda zresztą gmina w Polsce) mogła pozyskiwać środki unijne w kolejnych latach. A jest pewne, że takie plany tutaj są.
– Przymierzamy się do realizacji dość potężnego zadania kanalizacji Zakrzewa. Aglomeracja jest przygotowywana właśnie pod kątem tego zadania – zapowiada Jerzy Zakrzewski. Jeśli w przepisach unijnych nic się nie zmieni, to dla uzyskania dofinansowania potrzebne będzie gminom uzyskiwanie liczby 125 osób na kilometr sieci kanalizacyjnej. Czyli wciąż istotny będzie czynnik wystarczająco dużego skupienia ludności. W naszych lokalnych warunkach, jak doskonale wiemy, nie brakuje miejsc, gdzie zabudowa jest zbyt luźna, by spełniać ten warunek, co z kolei praktycznie uniemożliwia budowanie kanalizacji w takich miejscowościach. To znaczy nie tyle uniemożliwia, ile czyni niewykonalnym z powodu finansów – bo gdy nie przysługują środki unijne, samorządy podobnych kosztownych zadań z własnych budżetów nie podejmują. Podobny problem występuje wtedy, gdy brakująca sieć ma być budowana w gęsto zaludnionej, ale oddalonej od reszty sieci miejscowości. Wspomniany przelicznik jest po prostu kluczowy. I musi być brany pod uwagę także w gminie Kłobuck. Kwestie związane z tak zwaną aglomeracją biorą go pod uwagę. (jar)
Facebook
YouTube
RSS