Kłobuck

Jak przebiega segregowanie odpadów?

Burmistrz ma informacje, że w Kłobucku nieźle – w porównaniu z pobliskimi gminami – wygląda sprawa skrupulatności w segregowaniu odpadów odbieranych od mieszkańców. Co nie znaczy, że nie ma z tym nigdzie indywidualnych problemów.
Jak przebiega segregowanie odpadów?

GOSPODARKA KOMUNALNA. Odpady zmieszane kosztują drożej, więc podnoszą koszty gospodarki śmieciowej, która potem przeliczana jest na opłaty mieszkańców. Skąd wzrost ich ilości w stosunku do odpadów segregowanych? Czy w gminie dzieje się coś niepokojącego w tym zakresie?

Temat zmiany ilości odpadów segregowanych w porównaniu do zmieszanych pojawił się na ostatniej sesji. We wrześniu prowadząca odbiór śmieci firma zabrała od mieszkańców 384,6 ton odpadów zmieszanych i 281,1 odpadów segregowanych. A w październiku ilość odpadów zmieszanych wzrosła do 437,28 ton, a zmieszanych – zmalała do 244,14 ton. To jest, mówiąc wprost, niewłaściwy kierunek. Stąd nie dziwi pytanie z sesji o przyczyny tej zmiany. Co się dzieje? Czy są powody do obaw?
– Te wahnięcia są z różnych przyczyn. Powodują je na przykład okresy świąteczne, są okresy zbierania szkła co trzy miesiące. A wtedy wskaźniki [dla odpadów segregowanych – dop. red.] są bardzo wysokie, więc też mogą być mylące – uspokaja burmistrz.
Generalnie z odpadami zmieszanymi jest tak, że często duże objętościowo ilości odpadów plastikowych, świadczące o dobrej segregacji, ważą stosunkowo mało. A na przykład okresowy odbiór ciężkiego szkła rzeczywiście znacznie podnosi w statystykach ilość odpadów zmieszanych. Innymi słowy: zmiany ilości odpadów zmieszanych i segregowanych lepiej można porównać w okresach dłuższych niż miesiąc. A te różnice, które odnotowano między wrześniem i październikiem, nie muszą być jeszcze powodem do niepokoju i obaw o koszty gospodarki śmieciowej.
– Według naszych informacji i raportów gmina Kłobuck ma jeden z najlepszych w powiecie kłobuckim wskaźników recyklingu – dodał na sesji Jerzy Zakrzewski.
Burmistrz nie chce mimo wszystko oceniać, czy mimo takiej sytuacji – w porównaniu do sąsiadów – wskaźniki dla gminy Kłobuck są obiektywnie dobre czy złe. Zdarzają się ciągle raporty dotyczące tego, że są mieszkańcy, którzy nie prowadzą segregowania śmieci. To zadanie firmy, by o takich przypadkach informować ratusz. Chodzi właśnie o różnice w kosztach, którą to powoduje. Krótko mówiąc: kto niewłaściwie segreguje, poniekąd podnosi ryzyko wzrostu opłat dla wszystkich. Przy czym miasto ma też możliwość reagowania na takie indywidualne przypadki – i wyciągania konsekwencji. W interesie wspólnym wszystkich mieszkańców. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Pora idealna dla pikników i festynów

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Kompletnie pijana za kółkiem spowodowała kolizję

Jarosław Jędrysiak11 czerwca 2024

Szkolna świetlica ukończona i otwarta

Jarosław Jędrysiak10 czerwca 2024

Słowa uznania dla działaczy kultury

Jarosław Jędrysiak9 czerwca 2024

Już projektują nowy żłobek w Kłobucku!

Jarosław Jędrysiak26 maja 2024

Iga Kozacka na 61. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu

Redakcja25 maja 2024